Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Kościół św. Krzyża i KP - 23 sierpnia '44

Recommended Posts

Albinos   

Dzień 23 sierpnia '44 znany jest w historii powstania, przede wszystkim, jako dzień walk o Uniwersytet Warszawski. Tymczasem równolegle miejsce miał zakończony powodzeniem szturm na kościół św. Krzyża i Komendę Policji przy Krakowskim Przedmieściu.

Jak oceniacie sam przebieg akcji? Jakie znaczenie, dla sytuacji powstańców, miał ten sukces? Czy naprawdę jest on dzisiaj w cieniu zmagań o UW?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Dla zainteresowanych tematem:

Piotrowski J., Jak zdobyć Kościół św. Krzyża i Komendę Policji?: wspomnienia dowódcy kompanii "Lewar"- Powstanie Warszawskie 1944, w kwartale ulic: Mazowiecka-Traugutta-Krakowskie Przedmieście-Świętokrzyska, Warszawa 1994, ss. 364.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Na ciekawą rzecz uwagę zwrócił przy omawianiu tych dwóch akcji Borkiewicz. Otóż pisał on, iż działania mające na celu zajęcie Komendy Policji i kościoła św. Krzyża, były niejako podporządkowane planowi manewru zaczepnego od południa, jaki to szykował "Monter". Miały dać mu większą swobodę działania. Przyznam że nigdy nie patrzyłem tak na te akcje. Wręcz przeciwnie, Komorowski wyraźnie pisał, iż te akcje miały znaczenie jedynie taktyczne, a nie operacyjne. Czy istotnie tak było, czy jednak były one częścią większego planu? Byłbym wdzięczny za jakieś konkretne informacje na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.