Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Barykady, okopy i tunele Powstania Warszawskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Na Okopowej znajdowały się jeszcze inne barykady z transparentami. Przy Żytniej została wybudowana przez osłonę sztabu Zgrupowania "Radosław" barykada, na której zatknięto proporzec zgrupowania oraz transparent "Barykada im. Józefa Piłsudskiego" (co dziwić nie powinno, zważywszy na to, iż sam "Radosław" był zagorzałym zwolennikiem Marszałka). Między tą barykadą, a tą z transparentem "Barykada im. Stefana Okrzei, AK, sierpień 1944", była jeszcze jedna: "Na barykady ludu Warszawy".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Słyszał ktoś o takim pomyśle podczas Powstania? Dokument pochodzi z 20 sierpnia [Powstanie Warszawskie 1944. Wybór dokumentów, t. V, 19-21 VIII 1944, red. nauk. P. Matusak, Warszawa 2003, s. 99-100]:

Załącznik do raportu z 20 VIII 1944 r. [brak raportu Wydziału Saperów KG]

Budowa zagród pod napięciem na barykadach

Istnieje projekt wykonania w najbliższym czasie wzmocnienia skuteczności barykad przez budowę zagród drucianych będących pod napięciem elektrycznym.

W rozmowach na powyższy temat otrzymałem wrażenie, że sprawa nie jest należycie przmyślana, szczególnie z punktu widzenia elektrycznego. Szkoda byłoby materiałów, a w szczególności wysiłków ludzkich często nawet pod obstrzałem nieprzyjaciela, gdyby okazało się, że nadzieje związane z powyższą sprawą nie będą odpowiadały rzeczywistości.

W związku z powyższym nasuwają się następujące uwagi:

Wysokość napięcia - możliwość:

a) 220 V - niskie napięcie, z możliwością czerpania prądu z każdej mufy domowej;

b) 16000 V - wysokie napięcie czerpane z kiosków transformatorowych lub 6000 V z ulicznych lub przechodzących podziemnych kabli elektrowni pod niektórymi ulicami.

c) dowolne napięcie wysokie otrzymywane drogą lokalnej transformacji przy barykadzie.

Wydaje się, że w chwili bieżącej nikt nie byłby w stanie dostarczyć odpowiednich transformatorów, dlatego punkt c) należy eliminować z rozważań.

Również korzystanie z napięcia wysokiego (5000 i 15000 V) nasuwa duże trudności ze względu na dołączenie się do sieci 5 i 15 kV oraz doprowadzenie prądu do barykady. Do tego celu, gdyby w najbliższej okolicy nie było kiosku transformacyjnego, należałoby ciąć kabel uliczny i posiadać duże ilości kabli lub przewodów z izolacją do napięcia tego rzędu, a następnie niezbędny byłby odpowiedni osprzęt mufy, wyłączniki, izolatory na samej zagrodzie. To wszystko również przemawia przeciwko masowemu stosowaniu zasilania wg [punktu] b).

Jako najprostsze pod względem izolacyjnym, najłatwiejsze z punktu widzenia łatwości zasilania, pozostaje czerpanie energii z mufy domowej najbliższego domu lub pionu najbliższej sieni.

2. Skuteczność działania.

Skuteczność działania z zagród pod napięciem w walkach obecnych w W-wie wydaje mi się w ogóle problematyczna.

a) wydaje się być wykluczone, aby Niemcy usiłowali zdobyć barykady w walce wręcz przy pomocy piechoty, a tylko na ten wypadek z zagrodą istotnie mogłaby być pomocna.

b) czołgi niemieckie (o Panterach wiem na pewno) pokryte są specjalną powłoką antymagnetyczną (zabezpieczenie od nich) istnieje obawa czy powłoka ta nie jest również izolatorem elektrycznym. Można by sprawdzić to na sztukach zdobycznych.

c) akcja czołgu przeciwko barykadzie rozpoczęcie się bezwzględnie od niszczycielskiego obstrzału artyleryjskiego, co zniszczy przede wszystkim zagrodę będącą pod napięciem.

d) w krańcowej sytuacji natarcia czołgu wprost na barykady bez obstrzału artyleryjskiego i zetknięcia się czołgu bezpośrednio z zagrodą i w złożeniu, że powłoka czołgu nie jest izolacyjna. Nastąpi całkowite zwarcie z ziemią, przepalenie bezpieczników lub przewodów i wyłączenie zagrody spod napięcia.

Wątpić przy tym należy, czy te jednorazowe uderzenie prądu spowodują jakiekolwiek szkody dla mechanizmu czołgu lub jego obsługi. Raczej przypuszczać należy, że nikt żadnej szkody nie poniesie.

W celu uniknięcia zwarcia i utrzymania zagrody pod napięciem przez cały czas pracy należy prąd dawać krótkimi impulsami o częstotliwości b. wysokiej.

Urządzenie do powyższego jest niezbędne przy każdej koncepcji zasilania prądem zagrody bez względu na napięcie.

Wniosek końcowy jak założenie początkowe, analiza sprawy przemawia przeciw szerszemu stosowaniu zagród pod napięciem.

Zastanawia mnie tutaj kilka rzeczy. Przede wszystkim, skąd pomysł, od kiedy o tym myślano? I druga sprawa:

(...) analiza sprawy przemawia przeciw szerszemu stosowaniu zagród pod napięciem.

Czyli że wykorzystania tego pomysłu nie wykluczono tak kompletnie. Wiadomo coś na temat ewentualnych zastosowań tego w praktyce, albo chociaż dalszych prac nad tym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.