Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcin29

Rewolucja 1905 roku na ziemiach polskich

Rekomendowane odpowiedzi

marcin29   

Jest to dzisiaj jeden z zapomnianych epizodów polskiej historii. Niejako zwieńczenie polskiej myśli lewicowo-niepodległościowej od czasów tzw. polskich jakobinów, poprzez Towarzystwo Demokratyczne, Gromady Ludu Polskiego, tzw. obóz czerwonych w 1863, Proletariat do PPS i SDKPiL. Zespoliło się w 1905 pragnienie tolerancji, wolności i sprawiedliwości. Rewolucja 1905 ukształtowała postawę robotników, inteligentów i chłopów. W II RP odnajdujemy pokłosie tej myśli w PPS, OM TUR, PSL "Wyzwolenie", a nawet u niektórych członków KPP.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

KPP Warskiego chciało rewolucji socjalistycznej ogólnoświatowej, dostrzegało jedynie symptomy rewolucji w Polsce. Nie wykorzystano tego (KPP).

Rewolucja to za duże słowo, tak samo jak powstanie. Nic nie zaznaczyłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

tak samo jak powstanie

Hmm, no dobrze, ale wszak nawet wystąpienie w Krakowie 1846 roku uznawane jest za powstanie, tak samo, jak działania Polaków na Syberii w 1866 roku, zwane powstaniem zabajkalskim... :roll:

Osobiście zaznaczyłem opcję "rewolucją i powstaniem", gdyż można się w nim doszukać symptomów odpowiadających i jednemu i drugiemu rozwiązaniu, choć trzeba przyznać, że w pełni ani jednym, ani też drugim nie było.

W rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich można doszukiwać się elementów wojny partyzanckiej, które często nazywane są jako elementy rozruchów społecznych, nie mniej jednak były one połączone (przykładowo zamachy) z ideą walki o Polskę (np. działania, bądź jak kto woli część działań OB PPS).

Za rewolucję przemawiają zaś strajki i wystąpienia ludności domagającej się przemian społecznych...

Do dziś trwa spór historiograficzny o zaklasyfikowanie tego wydarzenia do którejś z grup, więc pewnie i my tutaj do konsensusu nie dojdziemy, nie mniej jednak zachęcam wszystkich do wypowiadania się w tym temacie i podawania swojego zdania.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

Dodajmy że była to również po części wojna domowa bojówki endeckie kontra lewica. No i do tego lewica zwalczała kolaborantów z konserwatywno-liberalnego Stronnictwa Polityki Realnej.

Endecy atakowali dysydentów katolickich, często związanych z lewicą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem tę samą opcję, co piterzx. Wydaje mi się, że na terenie Królestwa Kongresowego sytuacja była dość specyficzna, mieszały się nurty niepodległościowe z rewolucyjnymi. Rewolucyjne znowuż się dzieliły, na te umiarkowane i radykalne. Wszystkie te ruchy łączył wspólny przeciwnik, carat. Dla jednych ciemiężyciel narodowy, dla innych - społeczny. Ta niejednolitość skazywała rewolucję z góry na porażkę, żadnych złudzeń.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.