Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adam1234

Lidzbark Warmiński 1807

Rekomendowane odpowiedzi

adam1234   

Jest to mało znana bitwa, jednakże druga pod względem ilości ludzi biorących w niej udział na ziemiach polskich. Jest to wbrew pozorom świetny materiał na dyskusję ;)

Pierwszego dnia Rosjanie odparli wszelkie ataki Francuzów, co prawda ich wykonanie było żałosne, ale jednak :D I stąd moje pytanie do dyskusji: Czy Rosjanie mieli szansę utrzymać się (wygrać) drugiego dnia, czy ich wycofanie było dobrym pomysłem? I wreszcie, czy manewr skrzydłowy Napoleona był w stanie przynieść oczekiwany rezultat?

Jak już wspomniałem to mało znana bitwa (a szkoda), ale może wywiąże się jakaś interesująca dyskusja.

PS A mało znana jeszcze dlatego, że niedługo pytam był Frydland :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pozycje Bennisgsena w Lidzbarku Warmiński były nie do zdobycia w ataku frontalnym. Na pierwszy rzut oka było widać, że tylko atak oskrzydlający może dać jakiekolwiek rezultaty, jednak jak widać nie było na coś takiego stać Murata, który ruszył wraz ze swoją kawalerią do ataku frontalnego, następnie to samo uczynił Lannes. Te głupie wyczyny dwóch marszałków miały zapewne zrobić wrażenie na cesarzu.

Czy można było utrzymać Lidzbark Warmiński? Bennigsen wyraźnie unikał decydującego starcia z Napoleonem, mam wrażenie, że po Pruskiej Iławie troszke się go przestraszył. W mojej opinii dobrze, że się wycofał, gdyż, na szczęście Francuzów przybył Cesarz i ostudził gorące głowy Lannes'a i Murata. Prędzej, czy później i tak by wkroczyli do miasta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Ja natomiast uważam, że zdobycie pozycji Benningsena było niemożliwe. Żaden atak oskrzydlający by się nie opwiódł, bo Rosjanie kontrolowali obydwa brzegi rzeki, mieli wsparcie potężnych umocnień, a liczebność była porównywalna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja natomiast uważam, że zdobycie pozycji Benningsena było niemożliwe. Żaden atak oskrzydlający by się nie opwiódł, bo Rosjanie kontrolowali obydwa brzegi rzeki, mieli wsparcie potężnych umocnień, a liczebność była porównywalna.

Spójrzmy na to z innej strony, dlaczego Bennigsen chciał się wycofać? Bał się o Królewiec. Drugą sprawą jest, że Napoleon, gdyby nie udało mu się sforsować pozycji rosyjskich skrzydłami, odciąłby go od zaopatrzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Napoleonowi nic Królewiec by nie dał gdyby armia rosyjska istniała ;)

Poza tym Napoleon nie był w stanie obejść Rosjan, gdyby wykazali choć minimum incjatywy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Napoleonowi nic Królewiec by nie dał gdyby armia rosyjska istniała ;)

Magazyny Królewca były bardzo bogate, ponadto(mogę się mylić), ale zaopatrzenie Bennigsena pochodziło właśnie stamtąd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bitwa pod Lidzbarkiem jest podobna do Borodina. W obu przypadkach Rosjanie bronili się na umocnionych pozycjach. Z bitwy pod Lidzbarkiem Rosjanie szczególnie dumni być nie powinni, nie dość, że byli " okopani " to jeszcze znacznie przeważali liczebnie. Uważam, że w tego typu obronnych bitwach żołnierz rosyjski sprawdza się idealnie. Uparty w obronie aż do śmierci. Obrona zawsze jest łatwiejsza niż atak, szczególnie dla gorzej wyszkolonej armii, klasyczny przykład do bitwa pod Kunowicami z wojny siedmioletniej. Rosjanie, przy pomocy Austriaków, na pozycjach obronnych na wzgórzach wykrwawili wojska Fryderyka Wielkiego, a następnie przeszli do kontrataku. Podobny schemat miał miejsce pod Połtawą, Karol XII połamał sobie zęby na redutach rosyjskich a Piotr I wyprowadził kontruderzenie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.