Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Irlandia - kwiat chrześcijaństwa w Europie zachodniej

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Czy to określenie w temacie jest słuszne? Jakie wpływy w Europie post-romańskiej zyskali sobie irlandzcy mnisi w swoich misjach europejskich? Jak daleko zaszli? Czy to oni stworzyli legendy arturiańskie? Jak to było?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Legenda o Arturze to raczej pokłosie jakaś recepcja wiadomości o dawnych wydarzeniach z czasu po ewakuacji Legionów.

Co do mnichów mają zasługi tylko na polu przepisywania ksiąg moim zdaniem,

wiem że wielu przyznaje im większe zasługi, jednak ja myślę że reszta Europy sama doszłaby do odpowiednich osiągnięć bez nich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co do mnichów mają zasługi tylko na polu przepisywania ksiąg moim zdaniem,

wiem że wielu przyznaje im większe zasługi, jednak ja myślę że reszta Europy sama doszłaby do odpowiednich osiągnięć bez nich.

A Izydor z Sewilli, Beda Venerabilis, itd...?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo prosty ale wymaga elementarnej wiedzy aby go zrozumieć. Napisałeś, że mnisi nie wiele wnieśli więc podałem Ci przynajmniej te dwa nazwiska... Jeśli oni nic nie zrobili to... Hmm... Inaczej: gdyby nie oni to wczesne średniowiecze skończyło by się w 16 wieku :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Jak wyzej.

Co do mitu arturianskiego, to on jest walijski... Z cyklu kornwalijskiego zachowala sie tylko Zlotowlosa. Do obiegu zas ogolnoeuropejskiego najpewniej trafila via Bretania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Izydor z Sewilli
Przykład znaczącej działalności duchownych. Izydor był chyba z nich największym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co do mnichów mają zasługi tylko na polu przepisywania ksiąg moim zdaniem,

wiem że wielu przyznaje im większe zasługi, jednak ja myślę że reszta Europy sama doszłaby do odpowiednich osiągnięć bez nich.

A Izydor z Sewilli, Beda Venerabilis, itd...?

Po prostu ten post jest nielogiczny, a ja doskonale wiem jakie znaczenie ma Izydor...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo logiczny. Uwierz mi :| Jeżeli masz problemy z jego zrozumieniem to na prawdę nie dobrze. Nie będę sie powtarzał:

Jest bardzo prosty ale wymaga elementarnej wiedzy aby go zrozumieć. Napisałeś, że mnisi nie wiele wnieśli więc podałem Ci przynajmniej te dwa nazwiska... Jeśli oni nic nie zrobili to... Hmm... Inaczej: gdyby nie oni to wczesne średniowiecze skończyło by się w 16 wieku :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Dyskusje na temat logiczności i sensowności postów to proszę gdzie indziej (np. na PW), a nie w temacie o Irlandii średniowiecznej. :]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Wracając do tematu. Pierwsza misja mająca na celu schrystianizowanie Irlandczyków pod rozpoczęła się w roku 432 po wylądowaniu Palladiusza w Wicklow zakończyła się ona niepowodzeniem. Sukcesem okazała się dopiero misja św Patryka. W 444r. założono pierwszą diecezję w Armagh.

Misje irlandzkie rozpoczęły się w 563r. przybyciem św. Kolumbana Starszego na wyspę Iona, kierowały się najpierw ku północnej Brytanii, a następnie -ku prowincjom frankońskim. Dwadzieścia lat później św. Kolumban Młodszy wraz z grupą towarzysz wyruszył z klasztoru w Bangorze kierując się ku Burgundii.Spę Założył m.in. klasztor w Luxeuil.Św. Gallus prowadził działalnośc misyjną na terenie obecnej Szwajcarii, od jego imienia nazwano ośrodek religijny St. Gallen. Św. Aidan przeniósł się ok. roku 635 z Iony na Holy Island (Lindisfarne) kontynuując proces nawracania Anglii

Celtyckie arcybiskupswa i biskupstwa misyjne to Armagh, Iona i St. David`s

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tak, ale intrygujące jest to, że plemiona brytyjskie były pod wpływem Irlandii, która zaniosła kaganek oświaty im wraz z chrześcijaństwem, co się stało, że ten kwiat Irlandii usechł i poległ przed Anglią? Wszak Irlandia była fenomenem dla klasztorów, chrześcijaństwa, pisarstwa, nauki, kultury, co się stało, że to nagle zgasło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Jakie wpływy w Europie post-romańskiej zyskali sobie irlandzcy mnisi w swoich misjach europejskich?

Mnisi iroszkoccy mają olbrzymi wpływ na Europę i chrześcijaństwo.

Swój poczatek biorą od św. Kolumbana, opat irlandzki (zm. 597). Z założonego przez niego klasztoru w Jonie (Hy) przez 100 lat na stały ląd europejski wyruszały zastępy mnichów-misjonarzy docierających do dzisiejszej Francji, Belgii, Holandii, Niemiec czy Szwajcarii, a być może także – na długo przed Mieszkiem I – na tereny Polski. Wspólnoty irlandzkich mnichów (zwykle po 12) udawały się na tak zwaną „pielgrzymkę dla Chrystusa”, nie mając sprecyzowanego planu i miejsca założenia klasztoru. Kierowały nimi powody ascetyczne. Nie tworzyli jednak silnych ośrodków administracyjnych.

To oni wprowadzili:

1. spowiedź indywidualną,

2.rozpowszechnili półuncjałę, z niej około VIII wieku powstało irlandzko-angielskie okrągłe pismo kodeksowe.

3.W półuncjale iroszkockiej słowa są rozdzielone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.