Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Takowego tematu jeszcze nie znalazłem. Otóż jak wyglądała łączność w powstaniu warszawskim? Czy zawsze byli to łącznicy/łączniczki, czy używano również radiostacji? Jakie znacie sytuacje w których poświęcano się po to by przenieść rozkaz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Łohoj, temat szeroki, że hoho. Można by o tym pisać i pisać. Polecam ciekawą pracę mgr inż majora Kazimierza Malinowskiego "Mirskiego" pt. "Łączność w Powstaniu Warszawskim".

Najogólniej rzecz biorąc można by powiedzieć, że łączność była utrzymywana zarówno przez łączników/łączniczki, przez radiostacje (via Londyn, a konkretnie przez centralę radiotelegraficzną w mieście Stanmore k/Londynu) jak i przez miejską sieć telefoniczną. Na każdym poziomie dysponowano innym sprzętem, do innych zadań. Na początek mały wstęp.

W KG AK chodziło o nawiązanie łączności z Naczelnym Dowództwem PSZ w Anglii, bazą przerzutową we Włoszech (Mesagne k/Brindisi) oraz dowódcami Obszarów i Okręgów (poza warszawskimi, właśnie za pomocą stacji radiotelegraficznej w Stanmore k/Londynu) a także na potrzeby Oddziału VI KG AK (Biuro Informacji i Propagandy) i Polskiego Radia. Do wykonania tych zadań dysponowano na szczeblu KG:

1. Dowódca Wojsk Łączności AK ppłk Jerzy Uszycki "Ort" z radiową kompanią radiotelegraficzną "Orbis", kadrowym batalionem telegraficznym "Maliny" i personelem warsztatów produkujących sprzęt łączności i magazynów oraz rezerwą kadry łączności.

2. Janina Karasiówna "Bronka", kierownik Wydziału I ("V-K") Oddziału V KG AK (poczta, służba i obsługa wewnętrzna sztabu KG), w czasie powstania bezpośrednio podlegająca szefowi sztabu KG, placówkami łączności zewnętrznej z Okręgami (Wschodnie w Wawrze a Zachodnie we Włochach), siecią "biała"- obsługa posterunków dowodzenia KG (I rzut a także miejsca postoju II i III).

3. BIP KG: patrole gońców i obsługa wewnętrznej sieci radiowej (aparaty tornistrowe UKP-y) a także obsługa radiostacji fonicznej.

W Komendzie Obszaru Warszawskiego chodziło o utrzymanie łączności z podległymi Podokręgami. Chodziło głównie o Warszawę-Zachód, ewentualnie Warszawę-Wschód.

Tutaj do dyspozycji szef łączności Obszaru ppłk Kazimierz Hojarski "Wandek" miał obsługę radiostacji krótkofalowej, zespół telefonistek i szyfrantek oraz zespół gońców.

Zadania Komendy Okręgu Warszawskiego dotyczyły zapewnienia Komendantowi Okręgu łączności w dół, przez Komendy Obwodów i Rejonów do dowódców kompanii i plutonów, a także dowódcom wszystkich szczebli łączności w górę i z sąsiadami. Komenda Okręgu (szef łączności mjr Kazimierz Larys "Lech", "Adwokat") miała do dyspozycji 3 kompanie łączności i 8 plutonów, stanowiących obsługę ośrodków łączności Rejonów Obwodu Podmiejskiego ("Obroża"), do obsługi sieci niebieskiej dowodzenia Okręgu, samodzielnymi plutonami łączności Obwodów (obsada sieci bojowej- "czerwonej"- Okręgu), kadrową kompanią radio Okręgu.

Ponadto dostał z pracującej sieci kompanii radiotelegraficznej "Kram" (KG) kadrową obsługę a także kompanię łączności Pułku AK "Baszta".

Wspomniane oddziały dysponowały:

- odbiorniki radiowe różnych typów w ilości 67;

- radiostacje korespondencyjne ze zrzutów jak i z produkcji krajowej w ilości 45;

- v-stege foniczne w ilości 3 a tornistrowe (UKF) w ilości 36;

- łącznice telefoniczne zarówno polowe jak i pocztowe w ilości 22;

- aparaty telefoniczne polowe MB i CB w ilości 82;

- przystawki umożliwiające wykorzystanie aparatów CB do obsługi miejskiej sieci telefoniczne w ilości 55;

- kabel telefoniczny polowy i nietypowy o długości około 115 km;

- zwijaki do kabla w ilości około 30;

- rakietnice z kompletem rakiet w ilości 15 sztuk;

- prądnice w ilości 25 sztuk;

- wibratory w ilości 4 sztuk;

- kwarce w ilości 215 sztuk.

Stronnictwo Ludowe dysponowało na godzinę "W" kilkoma radiostacjami krótkofalowymi korespondencyjnymi ze zrzutów i produkcji krajowej. Działały one na sieci ST-53, kierowanej przez Stanisława Korbońskiego. Do końca lipca '44 wykorzystywało ją Kierownictwo Walki Podziemnej.

Oddziały AL i PAL także dysponowały pewną ilością radioodbiorników i sprzętu telefonicznego a także zwiadem oddziału partyzanckiego kapitana Karola Więckowskiego "Karola", który znajdował się wówczas w Warszawie z radiostacją krótkofalową sieciową produkcji radzieckiej.

Info. za: Malinowski K., Łączność w Powstaniu Warszawskim [w:] Powstanie Warszawskie widziane po latach, pod red. Mórawski K., Pracki L., Warszawa 1990.

To tak na początek. Osobną historię stanowi łączność w trakcie trwania walk. Warto by zajrzeć także do dokumentów... ale to już później.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.