Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Norton

Jak zjednoczył się Egipt?

Recommended Posts

dzionga   

Egipt jednoczył się dwa razy. Za pierwszym razem w wyniku zjednoczenia możemy mówić o powstaniu Starego Państwa, natomiast kolejne zjednoczenie dokonało się w I okresie przejściowym i rozpoczęło okres Średniego Państwa.

Na źródłach obrazkowych (np. paleta Narmera) jest przedstawiony faraon Narmer, władca Egiptu Górnego podbijający Egipt Dolny. Z jednej strony na palecie jest przedstawiony król Narmer zabijający jeńca, co symbolizowało przejęcie władzy. Sęp, czyli symbol Egiptu Górnego znajduje się na roślinie papirusu, czyli symbolu Egiptu Dolnego. Na drugiej stronie władca ma na głowie koronę Egiptu Dolnego, przedstawione są także dwa zwierzęta, które mają splecione szyje, co też jest symbolem zjednoczenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Egipt jednoczył się dwa razy. Za pierwszym razem w wyniku zjednoczenia możemy mówić o powstaniu Starego Państwa, natomiast kolejne zjednoczenie dokonało się w I okresie przejściowym i rozpoczęło okres Średniego Państwa.
No w sumie to przypuszcza się, ze przed Narmerem Egipt jednoczył się i rozpadał już kilka razy.
co też jest symbolem zjednoczenia.
Co jest prawdopodobnie tego symbolem.
Sęp, czyli symbol Egiptu Górnego znajduje się na roślinie papirusu, czyli symbolu Egiptu Dolnego.
Po pierwsze nie sęp tylko sokół, czyli Horus (a tak właściwie to sam faraon) siedzi na, tu masz rajcę, papirusie co z jednej strony oznacza wroga, który został pojmamy a z drugiej jego mnogość.

No i na koniec:

(np. paleta Narmera)
Nie "np." dlatego, że innych przykładów brak :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Dziękuję za krytykę, zawsze bardzo pomaga :mrgreen: Przepraszam za wszystkie potknięcia,na przyszłość postaram się ich uniknąć ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spokojnie, to j jestem zbyt krytyczny i z góry wyznaczam akademicki poziom, bynajmniej jeśli chodzi o starożytny Egipt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
riv   
No w sumie to przypuszcza się, ze przed Narmerem Egipt jednoczył się i rozpadał już kilka razy

A na podstawie jakich badań tak się twierdzi?

Najstarsze źródła do badań jakimi dysponujemy to:

roczniki królewski z czasów V dynastii,

lista władców z Karnaku

lista królewska z Abydos

lista królewska z Sakkara

tzw wielki papirus Harris(prawdopodobnie z czasów Ramzesa IV)

tabliczki z Tell al-Amarna

no i oczywiscie opowiadania( np Opowieść o królu Petubaste, Życiorys Weni i inne).

Zgodnie z tymi źródłami jak iz tradycją zawartą u Manethona w liście królewskiej z Abydos i w Kanonie Turyńskim( chodzi tu o liste władców spisana na papirusie królewskim) pierwszym władcą zjednoczonego Egiptu był Menes utozsamiany z Narmerem. Przed tem były dwa odrebne królestwa:

północne ze stolicą w Buto- obejmowało one tereny delty aż do Atfih,

południowe ze ze stolica w Hierakonpolis i obejmowało tereny od Atfih do góry Silsila.

Jedyne źródła do tych czasów to "kronika" Manethona i kamień z Palermo, i pewna pomoc moga nam okazać zabytki z wykopalisk na Komie-al-Ahmamar.

Jest tam mowa o dwóch władcach: Ka' i o Skorpionie. Skorpion podjął próbę jednoczenia ale najprawdopodobniej nie udaną( świadczy o tym głowica maczugi z Hierakonpolis), a bezpośrednim następca Skorpiona był Narmer, który dokończył dzieło jednoczenia.

Więc kiedy to wcześniej Egipt się jednoczył i rozpadał, jakie źródła o tym mówią i jacy historycy o tym piszą i gdzie? Ja o czyms takim nigdy nie slyszałem.

Nie "np." dlatego, że innych przykładów brak

No pierwsze słyszę! Jest jeszcze kilka palet- najbardziej znane to ta w Luwrze i w muzeum w Oxfordzie, są głowy maczug i Skorpiona i Narmera. Jest wreszcie cylinder z kości słoniowej również z Hierakonpolis- jest na nim imię Narmera i scena wzięcia jeńców. No sorki, ale o Zespóle z Hierakonpolis to słyszal nawet student I roku. Więc jak można stwierdzić,że innych przykładów nie ma? :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Martinus   

.Dawniej sądzono że Narmer vel Menes dokonał najazdu na Deltę i ją podbił.Najnowsze wykopaliska raczej przeczą tej tezie.Pokazują że owe zjednoczenie nastąpiło wcześniej a Narmerowi można przypisać stworzenie podstaw administracji czy handlu.

Na pewno już nie prawdą jest teza o tym że założył pierwszą dynastię.W nauce wszak już od dawna uznawana jest dynastia "O" związana z Abydos (wyjątek stanowi Skorpion II pochowany w Hierakonpolis).Można tutaj wymienić takich władców jak Ny-Hor,Hat-Hor,Iry-Hor,Ka czy "Skorpion I którzy według Kaisera mają być kolejnymi władacami fazy Nagada III B.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.