Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mch90

Rzeź Ormian

Recommended Posts

mch90   

W latach 1915-17 na terytorium własnego kraju Turcy wymordowali około 1,5 miliona Ormian. Za dzień rozpoczęcia tego ludobójstwa uznaje się 24 kwietnia 1915 roku, kiedy rząd turecki wydał rozporządzenie nakazujące aresztowanie ormiańskiej inteligencji, choć korzenie tej zbrodni sięgają o wiele wcześniej. Czym była rzeź Ormian w istocie? Pokazem bierności świata zachodniego- na pewno, bo czymże jest ofiarowanie pomocy dla uciekinierów w Syrii i Iranie wobec setek tysięcy mordowanych w tym czasie Ormian w Turcji Osmańskiej? Czy można mówić o pierwszym holocauście XX wieku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ormianie widząc słabość Imperium zażądali utworzenia autonomii w 1890 roku. W latach 1894-1895 wzniecili oni powstanie, krwawo stłumione przez Turków. W latach 1894-1896 szacuje się, że zginęło 300 tys. Ormian. Już wtedy zaczęli przeszkadzać Imperium.

Czy można mówić o pierwszym holocauście XX wieku?

Pozostawmy słowo holocaust Żydom zabitym podczas II wojny światowej. Określenie shoah w mojej opinii będzie odpowiedniejsze.

Czym była rzeź Ormian w istocie?

Była to zagłada na ogromną skalę bez jakichkolwiek skrupułów, przytoczę tutaj wypowiedź Talaata Paszy:

Już wcześniej zostało zakomunikowane, że rząd zdecydował o całkowitej eksterminacji wszystkich Ormian zamieszkałych w Turcji. (...) Bez względu na to, że znajdują się wśród nich kobiety, dzieci i chorzy, jakkolwiek tragiczne będą środki tej eksterminacji, bez słuchania głosu sumienia należy położyć kres ich egzystencji. (...) Ci, którzy sprzeciwią się temu rozkazowi, nie mogą być urzędnikami państwowymi.

Turcy pokazali do czego zdolny jest człowiek w XX wieku. Rzeź Ormian osobiście odbieram jako zapowiedź jeszcze gorszych zbrodni, które zostały popełnione przez Hitlera oraz Stalina. Sam Hitler kiedyś powiedział:

Zabijajcie bez litości kobiety, starców i dzieci; liczy się szybkość i okrucieństwo. Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.