Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Norton

Czy przywilej piotrkowski przyczynił się do upadku miast?

Recommended Posts

A przyczynił się? Chyba nie za bardzo. Część postanowień zniesiono już w 1505 roku, za panowania Aleksandra, więć postanowienia przywileju piotrkowskiego w pełni obowiązywały zaledwie 9 lat. To nie tak długo. Zniesiono przede wszystkim zakaz nabywania ziemii przez mieszczan pod warunkiem służby w wojsku. Pozostawiono ograniczenie przesiedlania się chłopów ze wsi do miast do jednego rocznie z jednej wsi, oraz zmiany zawodu do jednego z rodziny (jeśli był jedynak, to nie mógł). Jak pokazuje "złoty wiek XVI" miasta się rozwijały, powstawały nowe.

Ktoś mógłby powiedzieć, że gdyby nie ograniczenia, to rozwój miast byłby szybszy. Być może, ale niekoniecznie. RON była obszarem o gęstości zaludnienia w większości słabej. Mniejszej niż na zachodzie Europy.

Natomiast jeśli rzeczywiście rozwój byłby szybszy, to czy nie doprowadziłoby to do zbyt szybkiego wzrostu największych miast (jak na zachodzie Paryż czy Londyn), doprowadzającego do przeludnienia, spadku higieny i bezpieczeństwa? W takim przypadku, ograniczony przywilej piotrkowski okazałby się doskonałą ragulacją administracyjną. Przecież areał guntów mógł rosnąć. O korzyściach militarnych nie wspominając.

No, ale to na końcu to tylko moje, skromne hipotezy :roll:

Jeszcze taksy wojewodzińskie zostały, ale to chyba trudno rozpatrywać w kategorii dobrze/źle. Coś za coś.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.