Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Sahir

Polski desant spadochronowy

Recommended Posts

Sahir   

Parę razy spotkałem się z tezą iż na lotnisku w Małaszewiczach pod Brześciem polscy spadochroniarze przygotowywali się do desantu na tyły armii niemieckich. Uszkodzenie samolotów przewidzianych do tej akcji w wyniku nalotu Luftwaffe miało udaremnić operację. Raczej chyba dość enigmatyczną skoro zamierzano użyć zaledwie 6 samolotów. Czy ktoś wie coś konkretniejszego na ten temat? Byłbym wdzięczny za każdą wskazówkę. A może to mit? Co myślicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Raczej nie mit. Istotnie na lotnisko w Małaszewicach pod Brześciem został przeniesiony WOS, do którego dołączono tam jeszcze trzy Fockery F VII, co razem dawało sześć maszyn. Jednakże już 1 września o godzinie 5:30 Luftwaffe zbombardowało lotnisko i bazę WOS, niszcząc sprzęt. Spdochroniarze, którzy mieli wykonać akcję dywersyjną w Prusach Wschodnich. Oddział istniał do 13 września, kiedy to został rozwiązany. Cześć żołnierzy przedarła się do Francji i do Wielkiej Brytanii, część zaś została w kraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sahir   

Tylko jaki byłby sens zrzucenia kilkunastu (kilkudziesięciu) spadochroniarzy na tyły wojsk niemieckich? Taki sam bezsens jak polskie torpedy-kamikadze. Sprawa raczej propagandowa. Sam nie wiem co o tym sądzić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Tylko jaki byłby sens zrzucenia kilkunastu (kilkudziesięciu) spadochroniarzy na tyły wojsk niemieckich?

Na to pytanie odpowiedzieć byli by w stanie chyba tylko ludzie związani z całym planem. Dobrze byłoby też znać dokładne cele. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż był to sam początek wojny, liczono na sprzymierzeńców, a wojska spadochronowe były nową formacją zbrojną, którą chciano sprawdzić w boju, to to wszystko może i miało jakiś sens. Tyle że dzisiaj wiemy, iż nawet jeśli spadochroniarze wypełnili by w jakiś sposób swoje zadania, nie miało by to praktycznie żadnego wpływu na przebieg wydarzeń we wrześniu '39. Ot zwykłe spekulacje, chyba że ktoś ma jakieś dokładne dane dotyczące celów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.