Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Najgorzej przeprowadzone akcje podziemia

Recommended Posts

Albinos   

Temat prosty i nie wymagający dłuższych wprowadzeń. Które akcje przeprowadzone przez polskie podziemie, uważacie za najgorzej wykonane, dlaczego właśnie te?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Za jedną z najgorzej przeprowadzonych akcji polskiego podziemia można w mojej ocenie uznać akcję "Koppe", przeprowadzoną 11 lipca 1944 roku w Krakowie przez warszawski KeDyw, a konkretnie przez "Parasol". Jako że krakowski KeDyw nie był w stanie przeprowadzić akcji, do Krakowa ściągnięto samego "Rayskiego". Ten z miejsca wziął się do roboty. Z czasem postanowiono przeprowadzić akcję. Jeśli wziąć pod uwagę logistyczną stronę akcji, była ona najtrudniejszą jaką dotąd przeprowadził "Parasol". Z Warszawy do Krakowa trzeba było przerzucić ludzi, broń, samochody, załatwić dokumenty, mieszkania, garaże dla pojazdów. Do zamachu na SS-Obergruppenfuhrera Wilhelma Koppego, Wyższego Dowódcę SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie, miało dojść przy zbiegu ul. Powiśle z placem Kossaka. Oddział miał liczyć razem 12 ludzi, podzielonych na 4 grupy. Dowódcą akcji, po namowach "Jeremiego", zgodnie z rozkazem "Pługa", został Stanisław Leopold "Rafał". Warto tutaj zauważyć, że miała to być dla niego pierwsza akcja zbrojna. Jak się miało okazać, to co powinno stanowić dodatkowy atut dla "Parasola", okazało się być powodem niepowodzenia akcji. Otóż gdy Koppe wyruszał z Wawelu w kierunku swojego biura, dowiedział się, iż jego samochód ochrony nie pojawi się. Mimo to postanowił ruszyć. Gdy przejeżdżał obok II grupy uderzeniowej, ta zaskoczona brakiem 2 pojazdu, nie otworzyła ognia. Spowodowało to, iż "Otwocki" nie zajechał Koppemu drogi jak miał uczynić według planu. Pierwszy ogień otworzył "Rafał". Jednak było za późno. Pancerny mercedes Koppego nie dał się dogonić. Akcja zakończyła się niepowodzeniem.

To jednak dopiero początek nieszczęść. Podczas powrotu do Warszawy grupa była kilkukrotnie atakowana, w końcu pod wpływem ognia z broni maszynowej musiała spróbować uciec w inny sposób. Próbowali się wycofać przez pola żyta. Jednak była to ochrona mało skuteczna. W walce zginęli "Orlik" i "Ali". Niemcom udało pochwycić się "Zetę", "Warskiego" i "Storcha". Cała trójka została zamordowana w więzieniu krakowskiego Gestapo na Montelupich.

Rezultat akcji fatalny: główny cel przeżył (zabito jedynie towarzyszącego mu oficera), zginęła wspaniała piątka żołnierzy "Parasola".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.