Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Powstanie Warszawskie na małym i dużym ekranie

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Jakie filmy, dokumenty i inne programy na temat Powstania Warszawskiego możecie polecić, dlaczego te? Na początek kilka najlepiej znanych pozycji:

"Kolumbowie" w reżyserii Janusza Morgensterna z 1970. Dwa ostatnie odcinki "Oto dziś..." i "Śmierć po raz drugi" opowiadają losy jednego z oddziałów Kolegium "A" w powstaniu. Od Woli, przez Stare Miasto i Śródmieście na Czerniakowie kończąc. Oba odcinki pokazują piekło walk w Warszawie połączone z nadzieją na zwycięstwo. Dynamicznie sceny potyczek z Niemcami, sceny zapadające w pamięć na długo (jak choćby śmierć "Ałły" i reakcja "Jerzego"), przejmująca muzyka Jerzego Matuszkiewicza tworzą obraz, który po blisko 40 latach od premiery nadal trzyma się naprawdę bardzo dobrze. Świetne kreacje Englerta, Kowalskiego, Matałowskiego, Perepeczki, Treli, Jachiewicz czy też Golanko są dodatkowym atutem serialu.

"Kanał" w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1957. Pierwszy film poruszający tematykę Powstania Warszawskiego. Historia oddziału porucznika "Zadry", który zmuszony zostaje do wycofania się kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Wędrówki kanałami nie przeżyje nikt. Film szalenie przygnębiający, ale obejrzeć trzeba go koniecznie. Klasyk w tym temacie.

"Dzień czwarty" w reżyserii Ludmiły Niedbalskiej z 1984. Historia ostatnich czterech dni życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Krzysia", aż do śmierci w Pałacu Blanka. Sceny z powstania przeplatają się z scenami z życia tego wspaniałego poety. Na uwagę zasługuje bardzo dobra rola Krzysztofa Pieczyńskiego. Film naprawdę wart uwagi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.