Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Operacja Dynamo

Rekomendowane odpowiedzi

4*War   

Na pewno mieli szanse ale jej nie wykorzystali tylko dlaczego?... A co do sprzętu raczej macie racje z tego co pamiętam broń aliantów na początku wojny nie była za dobra, ale zmieniło się to trochę gdy do Aliantów doszli Amerykanie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A może Hitler jako że strategiem wybitnym nie był pomyślał sobie tak: skoro i tak uciekają, to po co z nimi walczyć? Może lepiej zaoszczędzić ludzi, a z Anglikami pokój i tak będzie? Tymczasem zajmę się Francuzami...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ścibor   

Bardzo prosta odpowiedź. III Rzesza prowadziła w tym czasie tajne rokowania pokojowe z Wielką Brytanią. To był niejako wyraz dobrej woli Hitlera względem Anglików.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W mojej opinii gdy ktoś chce niejako zmusić kogoś do podpisania pokoju (a tak było w tym przypadku) nie może oddawać mu kilkuset tysięcy żołnierzy za friko. Przecież to się nie trzymało kupy. Co innego gdyby trafili oni do niewoli niemieckiej, wtedy Hitler miałby w reku silny argument. Wasi żołnierze wrócą do domów pod warunkiem, że wy podpiszecie z nami pokój. I wilk syty i owca cała. A tak Brytyjczycy dostali wcale nie małe siły, za pomocą których mogli dalej prowadzić walkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pawik   

Z tego co uslyszalem decyzja Hitlera byla dlatego ze bal sie o swoje czolgi ,ktore mogly ugrzeznac w bagnach wokol Dunkierki ,a po drugie Hitler sie zawachal z powodu nalegan dowodcy Luftwaffe Hermanna Göringa ,ktory poprosil hitlera o to zeby to jemu dac zaszczyt zniszczenia reszty wojsk alianckich. Pozdro i ogladajcie czasem Discovery Civilisation :P tam jest duzo ciekawych rzeczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Pozdro i ogladajcie czasem Discovery Civilisation :P tam jest duzo ciekawych rzeczy.

Oraz dużo głupot:) Więc jeśli oglądać to z wyłączonym głosem.

Z tego co uslyszalem decyzja Hitlera byla dlatego ze bal sie o swoje czolgi ,ktore mogly ugrzeznac w bagnach wokol Dunkierki

Nie chciał ich potracić w obliczu zbliżającej się inwazji na ZSRR.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ercha   

Witam!!

ja z koleji słyszałem iż Hitler zatrzymał czołgi z 2 powodów

1.Herman Goering prosił aby Hitler pozwolił jego Luftflotte zniszczyć siły pod Dunkierką

2.Gdy czołgi parły na przód piechota co raz bardziej zostawała w tyle a przecież niemiecki Blitzkrieg polegał na przebiciu sie czołgów za którymi piechota miała wyniszczyś reszte oddziałów nieprzyjaciela

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Co do Dunkierki- zarówno Kesselring, jak i Jeschonnek byli przeciwni zamysłowi Goringa, by okryć chwałą Luftwaffe, które miało zniszczyć 330-tysięczne siły brytyjsko-francuskie w oblężonej Dunkierce. Argumentowali oni to tym, że lotnictwo wojskowe, na wskutek ciężkich strat poniesionych w pierwszej fazie kampanii, obniżyło swoją siłę bojową o połowę, a bazy Luftwaffe były zbyt oddalone od celów, w przeciwieństwie do znajdujących się w pobliżu Dunkierki lotnisk RAFu. Dodatkowo- zła pogoda uniemożliwiła przeprowadzenie bombowcom i myśliwcom niemieckim długotrwałych ataków na rejony koncentracji wroga. Większość oblężonych sił wydostała się z Francji pod osłoną nocy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Hitler bał się o swoje czołgi. Większość dowódców sił niemieckich była za atakiem przez wojska pancerne. Mam też informacje że jeżeli Hitler wydałby rozkaz, zniszczeniu uległy by wojska o liczebności ok 1000000 i 1000000 uciekinierów. Gdy piechota dotarła do dywizji pancernych, operacja "dynamo" dobiegła końca.

Hitler był nieświadomy do czego dopuścił. Wojska które się uratowały brały udział w walkach w Afryce i w Normandii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Mam też informacje że jeżeli Hitler wydałby rozkaz, zniszczeniu uległy by wojska o liczebności ok 1000000 i 1000000 uciekinierów.

Skąd wziąłeś ten milion żołnierzy? Z tego co wiem, połączone wojska francusko-brytyjskie liczyły ok. 330 tysięcy.

Wojska które się uratowały brały udział w walkach w Afryce i w Normandii.

A przede wszystkim stanowiły trzon obrony Wysp Brytyjskich przed spodziewaną niemiecką inwazją. Te wojska były podporą Churchilla.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Skąd wziąłeś ten milion żołnierzy? Z tego co wiem, połączone wojska francusko-brytyjskie liczyły ok. 330 tysięcy.

Czytałeś może książkę Hans-Dieter Otto: "Leksykon Fatalnych Decyzji w II Wojnie wiatowej"????

Jeśli nie, to przeczytaj, polecam, świetne informacje!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Skąd wziąłeś ten milion żołnierzy? Z tego co wiem, połączone wojska francusko-brytyjskie liczyły ok. 330 tysięcy.

Czytałeś może książkę Hans-Dieter Otto: "Leksykon Fatalnych Decyzji w II Wojnie wiatowej"????

Jeśli nie, to przeczytaj, polecam, świetne informacje!!

Nie wiem, czy takie świetne, skoro ten milion żołnierzy nie znajduje potwierdzenia w żadnym innym źródle (a mam pod ręką "Kesselring" Mackseya i "Wyścig do Renu" A. McKee), natomiast Wikipedia podaje dokładniejsze informację (i to nim jestem skłonny wierzyć):

Do 4 czerwca z plaż Dunkierki ewakuowano 338 226 żołnierzy brytyjskich i francuskich, a kolejne 40 tys. Francuzów dostało się do niewoli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Być może ale wiedz że czytając tę książkę nie zastanawiałem się czy tam są rzeczywiście godne zaufania informacje. Książka również nic nie wspomniała o liczebności wojsk ewakuowanych. Być może uciekło 300000 żołnierzy czy ile tam, ale chodzi o decyzję Hitlera: gdyby wydał rozkaz do ataku zniszczyłby milion żołnierzy sprzymieżonych. Musisz też wiedzieć że autor wspomina o ataku kilku dywizji Francuskich na oddział Rommla, u wybrzeży kanału La Manche. Francuzi kilkakrotnie przewyższali liczebnością wojska Rommla, tak więc tylko dzięki jego geniuszowi i głupocie Francuzów nie poniósł klęski, ale udało mu się wycofać. Autor nic nie wspomina o losie tych dywizji Francuskich więc nie wiem czy nie wybijając sobie drogi ucieczki przypadkiem nie poszły na zachód. Milion żołnierzy i drugie tyle miało się znajdować w kotle Dunkierki na początku, kiedy niemieccy pancerniacy tam dotarli, ale podczas oczekiwania na piechotę niecałe 700 tysięcy mogło przejść przez "dziurę" na wybrzeżu. Nie wiem czy tak było ale myślę że tak, zwłaszcza zważywszy na fakt że już w tamtych dniach rząd francuski nie ufał brytyjskiemu. Książka jest wydana przez wydawnictwo amber i była rekomendowana przez kilku wybitnych polskich historyków(nie powiem Ci jakich bo to było dawno). Być może masz rację, ja nie kłucę się jeśli nie jestem 100% pewien

PZDR :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Hitler dając rozkaz zatrzymania się jednostkom pancernym Guderiana, dał tym samym wyraz aprobaty dla stanowiska von Rundstedta, który domagał się chwili wytchnienia dla jednostek pancernych, zmęczonych 15-dniowym, nieprzerwanym natarciem. Fuhrer bał się, o czym było już tu pisane, że jego czołgi ugrzęzną w bagnach Flandrii (a pamiętał je z autopsji z IWŚ), które okalały Dunkierkę, natomiast von Rundstedtowi zależało na jak najszybszym przegrupowaniu wojsk pancernych GA "A" nad Sommę, skąd generał spodziewał się alianckiego kontruderzenia w najbliższym czasie. Jednak faktem jest, że był to teren wybitnie niesprzyjający pancernemu natarciu.

Pojawiły się też tutaj głosy, że Hitler rzekomo chciał tym rozkazem dać sobie możliwość do późniejszych rozmów pokojowych z Brytyjczykami. Masson w "Armii Hitlera 1939-45" walczy z tą tezą, twierdząc, że "Halten befehl" został odwołany już 26 maja, co zmusza do odrzucenia tego czynnika politycznego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.