Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Operacja "Luttich"

Rekomendowane odpowiedzi

mch90   

25 lipca rozpoczęła się operacja "Cobra" na odcinku 1. Armii amerykańskiej gen. Bradleya, która miała na celu wyrwanie się z przyczółków inwazyjnych. W niedługim czasie, w przeciągu kilku następnych dni obrona niemiecka całkowicie się załamuje, zdobyte zostaje miasto Avranches- niezwykle ważny węzeł komunikacyjny- a aktywowana 1 sierpnia 3. Armia gen. Pattona wchodzi w "otwartą flankę" Niemców. Nastała groźba całkowitego unicestwienia sił niemieckich w Normandii, które składały się z silnych 5. Armii Pancernej i 7. Armii.

Wobec groźby klęski, w OKW pojawiło się pytanie: co robić? Wycofać się za linię Sekwany? Nie, Hitler nie mógł się zgodzić na taki szeroko zakrojony odwrót, oddanie ciężko bronionej ziemi francuskiej. Postanowił zrobić coś, co ostatecznie przyniosło zagładę na siły niemieckie- rozkazał im kontratakować.

Kontratak ten, przeprowadzony siłami Grupy Pancernej "Eberbach" o północy 7 sierpnia pod miasteczkiem Mortain, miał na celu odbicie miasta Avranches i przecięcie linii zaopatrzeniowych 3. Armii, co miało nadzieję na przynajmniej częściowe zniszczenie sił amerykańskich i znaczne utrudnienie im ofensywy.

Silny niemiecki atak pancerny rozbił się jednak jeszcze tego samego dnia o desperacko trzymane pozycje przez 30. Dywizję Piechoty "Old Hickory" (głównie, to ta dywizja przyjęła na siebie główny impet niemieckiego natarcia), która po tych morderczych walkach obronnych doczekała się przydomka od niemieckiego OKW "SS Roosvelta".

Następne dni nie przyniosły wyczekiwanego sukcesu, lecz tylko bardziej pogrążały Niemców i potęgowały ich straty. W efekcie kontrataku pod Mortain Hitler sprawił niesamowity prezent aliantom, który nazywamy dzisiaj "workiem" pod Falaise.

Jestem ciekaw, jak oceniacie te walki. Czy było szansa na sukces? Jak oceniacie walki Amerykanów i Niemców a także, czy Waszym zdaniem alianci dobrze wykorzystali sukces płynący z odparcia niemieckiej kontrofensywy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.