Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Powstanie Warszawskie w sztuce i kulturze

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Czytając dzisiaj opinie powstańców o płycie "Powstanie Warszawskie" zespołu Lao Che zacząłem się zastanawiać nad tym, jak Powstanie Warszawskie jest przedstawiane w sztuce, jak jest odbierane, zarówno przez ludzi młodych, starszych jak i przez samych powstańców. Na początek cytat pochodzący z forum zespołu Lao Che: I wystąpił też zespół "Lao-Che", łączący muzykę metal z punk i art rockiem. Stałem się wtedy najgorętszym zwolennikiem tego właśnie zespołu. Zrozumiałem, widząc rewelacyjną reakcję zgromadzonej na koncercie młodzieży, że zespół ten znalazł wreszcie najlepszą drogę do serc i umysłów naszej polskiej młodzieży.

W cyklu 10 zaprezentowanych pod ogólną nazwą Powstanie 1944 utworach: "Przed burzą", "Godzina W", "Barykada", "Zrzuty", "Stare Miasto", "Przebicie do Śródmieścia", "Czerniaków", "Hitlerowcy", "Kanały" i "Duma rycerska" (na płycie utwór ten nosi tytuł "Koniec"- przyp. Albinos) - przedstawiono w dużej mierze to, co my powstańcy przeżywaliśmy 61 lat temu, ale w ujęciu zrozumiałym i akceptowanym przez dzisiejszą młodzież. W utworach tych, do których teksty i muzykę zespół "Lao-Che" przygotowywał przez 2,5 roku, znać gruntowne opanowanie tematu, a także wyczucie nastrojów powstańców i ludności cywilnej. Ważną częścią tekstów piosenek stanowiły urywki przemówień generałów Sikorskiego i Sosnkowskiego, fragmenty wierszy Baczyńskiego, komendy rozkazów i słowa z plakatów, apel "żądamy amunicji" - a w tle wybuchy pocisków i tak charakterystyczne i pamiętna dla nas serie z MG-42. W utworach "Lao-Che" można usłyszeć słowa mało cenzuralne lub wręcz niecenzuralne, ale one właśnie w oczach młodzieży uwiarygodniają napięcie, jakie odczuwa się w opisywanych walkach. Owacyjne było przyjęcie tego zespołu oraz zrozumiałe i trafiające do przekonania młodzieży przesłanie jego występu.

Fragment ten dotyczy koncertu zespołu w MPW z dnia 30 lipca 2005 r., tek st nosi tytuł "Nowe formy udziału młodzieży w upowszechnianiu pamięci Powstania Warszawskiego" a jego autorem jest pan Ryszard Józef Boreński "Ryś", w powstaniu żołnierz Zgrupowania AK "Gurt".

A jak Wy oceniacie przedstawienia Powstania Warszawskiego w sztuce i kulturze, które z tych przedstawień uważacie za szczególnie cenne i warte uwagi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Lao Che wykonali naprawdę genialną pracę robiąc płytę o Powstaniu.Uważam jednak,że takich wysiłków jest za mało,bo oni stworzyli coś,o czym słyszało wiele osób,ale o innych zespołach tworzących muzykę o tematyce związnej z Powstaniem,niestety nie jest głośno.

Podobają mi się pomysły tworzenia książek o Powstaniu dla dzieci.Powinny od najmniejszego być wychowywane w miłości do Ojczyzny i wdzięczności dla ludzi,którzy zginęli,żeby one i ich dzieci mogły żyć w wolnym kraju,tym bardziej,że gdy nasze dzieci dorosną powstańców już nie będzie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Lao Che wykonali naprawdę genialną pracę robiąc płytę o Powstaniu.

Fenomenalną wręcz, widać w płycie zapał i odpowiednie podejście do tematu. Dowodem na to są słowa uznania wypowiadane przez samych powstańców. A lepszych recenzentów dla tej płyty nie ma.

Podobają mi się pomysły tworzenia książek o Powstaniu dla dzieci.

To jest pomysł zdecydowanie godny pochwały. Akcje takie jak ta, którą prowadzi chociażby MPW, z Salą Małego Powstańca, to rzecz potrzebna i mile widziana. Może poprzez sztukę uda się dotrzeć do młodych ludzi i chociaż w niewielkim stopniu zwrócić im uwagę na powstanie. Oby więcej było takich zjawisk jak Lao Che.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Akcje takie jak ta, którą prowadzi chociażby MPW, z Salą Małego Powstańca, to rzecz potrzebna i mile widziana.

Bardzo dobry pomysł,ogólnie podoba mi się idea wolontariatu w MPW,bo każdy znajdzie tam coś dla siebie.Zastanwiałam się nad tym,żeby starać się o miejsce przewodnika i stwierdziłam,że jeżeli to mi się nie uda zacznę działać w wolontariacie.Bardzo dobry pomysł,ale Powstanie powinno być znane w bliższym stopniu szerszym wasrtwom społeczeństwa,a nie tylko ludziom,którzy interesują się tymi klimatami.

//Adm. zdania zaczynamy z dużej litery i interpunkcja

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
zastanwiałam się nad tym,żeby starać się o miejsce przewodnika i stwierdziłam,że jeżeli to mi się nie uda zacznę działać w wolontariacie.

Będę próbował w lato załapać się na wolontariusza. Już w sierpniu ubiegłego roku składałem papiery, ale jako że w niedługi czas potem zaczęły się studia musiałem zrezygnować. Może teraz, kto wiem.

ale Powstanie powinno być znane w bliższym stopniu szerszym wasrtwom społeczeństwa,a nie tylko ludziom,którzy interesują się tymi klimatami.

Mam wrażenie, że powoli wiedza o nim staje się coraz bardziej powszechna. Niech świadczą o tym chociażby wielka popularność LC, kolejne obchody rocznicy wybuchu walk, czy też inicjatywa uruchamiania syren we wszystkich miastach w Polsce o godzinie 17:00 1 sierpnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
inicjatywa uruchamiania syren we wszystkich miastach w Polsce o godzinie 17:00 1 sierpnia.

Ze świadomością jest zdecydowanie lepiej niż kilka lat temu,czy też kilkanaście.Nie oszukujmy się,gdyby nie Muzeum wielu ludzi dalej by nie znało nawet daty wybuchu czy kapitulacji...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Nie tylko Lao Che tworzy o Powstaniu (co prawda oni zrobili całą płytę, na dodatek genialną, ale zdarzają się też pojedyncze piosenki):

Intrygujące połączenie gatunków.

Zachęcam też do przeczytania utworów Anny Świrszczyńskiej (np. Budując barykadę).

To jeden z nich, tak na zachętę:

Niech liczą trupy

Ci co wydali pierwszy rozkaz do walki

niech policzą teraz nasze trupy.

Niech pójdą przez ulice

których nie ma

przez miasto

którego nie ma

niech liczą przez tygodnie przez miesiące

niech liczą aż do śmierci

nasze trupy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To skoro mowa o hiphopowym wykonaniu: http://www.wrzuta.pl/audio/3fvlzZwaeY/tede...a_pamietasz_jak .

Niby wszystko ok, fajnie, super itd. Osobiście za taką muzyką nie przepadam, ale jeśli ktoś coś takiego robi, to wypada się cieszyć. Jest jednak jedno "ale". Na płycie na której znalazł się ten kawałek umieszczone są także utwory takie jak: "Ona jest szmatą", "Baunsuj ze mną" czy też "Drin za drinem". Jakoś tak nie do końca pasują mi one do utworu traktującego o Powstaniu Warszawskim, i ogólnie o II WŚ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Na płycie na której znalazł się ten kawałek umieszczone są także utwory takie jak: "Ona jest szmatą", "Baunsuj ze mną" czy też "Drin za drinem". Jakoś tak nie do końca pasują mi one do utworu traktującego o Powstaniu Warszawskim, i ogólnie o II WŚ.

Inicjatywa cieszy, ale szkoda, że nie jest szczera skoro przy takich utworach jest piosenka o Powstaniu Warszawskim. No ale czego się nie zrobi, żeby się wypromować, pokazać jakimi to wielkimi są patriotami...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Akurat nie zarzucał bym im tutaj jakiejś chęci zrobienia wrażenia na publice. "Denat" w wywiadzie, kiedy została poruszona właśnie kwestia tego utworu i całej płyty, powiedział:

Hip hop się wspaniale do tego nadaje, ale oni jakoś nie potrafią tego zauważyć.

Więc raczej traktowałbym to jako zwyczajne niedostrzeżenie, iż pakując ten kawałek na płytę obok takich utworów, popełniają mały błąd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Hip hop się wspaniale do tego nadaje, ale oni jakoś nie potrafią tego zauważyć.

No, akurat kawałek WWO i Kapeli Czerniakowskiej jest całkiem niezły, ale ten drugi raczej słabo wykonany, na dodatek błędy w tekście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Czy słabo czy nie, kwestia gustu. Dla mnie liczy się samo to, że zrobili coś takiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Dla mnie liczy się samo to, że zrobili coś takiego.

Jasne, to jest ogromny plus, nie każdy potrafiłby się na to zdobyć i nie każdy potrafiłby to zrobić, więc należy im się za to uznanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tak dla równowagi, na razie proponuję przerwać temat muzyki, i zejść na rzeźbę/malarstwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.