Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Powstanie Warszawskie w sztuce i kulturze

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Muzeum Powstania Warszawskiego po raz kolejny zrobiło na mnie wrażenie:

http://www.1944.pl/index.php?a=site_news&a...=02&id=1681

http://muzyka.dlastudenta.pl/artykul/Kazik...cego,38397.html

http://www.myspace.com/gajcy

Co prawda ciężko mi uwierzyć, aby płyta powtórzyła sukces Lao Che, ale kto wie, kto wie... Tak czy inaczej, inicjatywa godna uwagi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Wczoraj trafiłem na jeszcze jeden wiersz Zbigniewa Jasińskiego "Rudego":

PIEŚŃ O POWSTANIU

Rzucone hasło. Poszli żołnierze:

Sierpniowym słońcem lśnią pistolety,

matki żarliwie szepcą pacierze:

...Może zza Wisły ruszą Sowiety?...

Poszli żołnierze dzielni i młodzi

bez karabinów, bez karabinów,

a przeciw czołgom - tylko benzyna.

- Żywiej, klakierzy! Klaskać na podziw! -

W oczach im płonie zapał bezmierny,

bo karabiny sami zdobędą.

Przeciw dywizjom poszli pancernym,

i to w historii liczyć im będą:

warci, by łatwy przesłać im podziw

i obietnicę:

- Pomoc nadchodzi.

Pogodne było niebo sierpniowe,

gdy wyglądano przylotu ptaków.

Żołnierzyk młody, raniony w głowę,

bez amunicji szedł do ataku,

a wróg nas raził z wylotów strzelnic

i huk moździerzy po mieście dudnił,

i coraz więcej spalonych dzielnic,

i coraz ciężej i coraz trudniej...

- Klakierzy, patrzcie: już czwarty tydzień,

zwyciężyliśmy wroga pod Pastą!

- Klakierzy, oto: cztery tygodnie,

wróg atakuje już Stare Miasto...

Rwą nas w kawały bomby i czołgi,

słońce przez dymy świeci pogodnie,

milczą zdradzieckie działa znad Wołgi,

a wasza pomoc idzie, wciąż idzie,

i zgodnie radzą, radzą alianci:

czyśmy bandyci, czy kombatanci...

A w nasze piersi - salwy armatnie.

W gruzach Starówka, płonie Śródmieście,

świscze po zgliszczach piekło granatów.

Czy amunicję nadeślą wreszcie?...

I jeszcze jeden upływa tydzień,

nikt nam już z okien nie rzuca kwiatów.

I tylko pomoc - idzie, wciąż idzie,

i tylko rosną mogiły bratnie,

tylko te krzyże, krwi hekatomby,

te ponad nami bomby! te bomby!

bomby i bomby!...

Płonie Powiśle,

jutro z kolei padnie Czerniaków,

kto nam i kiedy tę pomoc przyśle?...

Próżno skazanym wyglądać znaków:

wrzesień już, wrzesień spłynął pogodnie,

dogasa miasto, huczą moździerze,

pokotem giną bezbronni, głodni,

brudni, zawszeni, ranni żołnierze...

- Dmijcie klakierzy w pochwalne trąby,

gdy ponad nami bomby i bomby,

bomby i bomby, bomby i bomby!...

nic, tylko bomby, bomby i bomby!...

Twarze kochane, twarze wybladłe

pod barykadą czyjeś się kładły,

główki dziecięce, oczy zdziwione,

usta kochane, nieporuszone,

słowa ostatnie, mogiły bratnie,

samolot, bomby, salwy armatnie,

słowa zamarłe, gwiazdy dalekie,

serca zacichłe, trzewia wyprute,

domy spalone, drzewa kalekie,

krzyże sterczące w niebo kikutem,

a w cieniu krzyży pod barykadą

twarz nowa ziemi kłoni się blado,

tlą się ulice, gaśnie Stolica,

samolot, bomby, huk, błyskawica,

ruiny wyżej i coraz wyżej

krzyże i krzyże, dymiące krzyże

a w pogorzeli pod barykadą

trupy się nowe kładą i kładą...

Ostatnie strzały obrońców głuchną.

Szczury tłuścieją na polskim ścierwie.

- Klakierzy, dosyć! Dłonie wam spuchną!

Pobożny podziw płuca wam zerwie!

Tylko że z tego, co mi wiadomo, jest to ledwie fragment poematu... Są jeszcze co najmniej dwa fragmenty:

To wam, żołnierze Krajowej Armii,

dla was ta pieść wypruta z trzew.

Niech mocą ją wasz gniew nakarmi

i świst- i błysk!- i huk!- i krew-

... oraz:

Dosyć!

Dosyć grzecznej pieśni!

Niechaj zawyje świstem chłosty!

Niech posłuchają radcy niewcześni

Słów nieporadnych, rozpaczą prostych:

Nasza, żołnierze okłamanej Armii,

Nasza to pieśń, wypruta z trzew.

Wściekłością ją nasz ból nakarmił.

Ofiarna śmierć. Daremna krew.

Spotkał ktoś może całość tego poematu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jak dla mnie jedna z piękniejszych piosenek o Powstaniu:

Pożegnanie Warszawy

Rozkwitały pąki białych róż,

Rozszumiały złote łany zbóż.

Idą chłopcy na zwycięski bój,

Na bój, na krwawy bój.

Za Stolicę i powstańczą krew,

Będzie walczył każdy z nas jak lew.

Za płonące nasze miasto już,

Któż nie odda życia, któż?

To dla Ciebie Warszawo kochana,

To dla Ciebie śpiewamy dziś tę pieśń.

Bohaterów krwią jesteś zbryzgana,

Warszawo kochana.

To dla Ciebie idziemy na boje,

By niewoli kajdany Twej znieść.

Twej ofierze poświęcam swe życie,

Cześć Ci Warszawo, cześć.

Za Stolicę będę wroga bił,

Módl się matko, to mi doda sił.

Nie ma broni żeby wroga bić,

Serce krwawi, po cóż żyć?

Ty Warszawo konasz w strugach krwi,

Kres Twój nadszedł i powstania dni.

Żegnam Cię Warszawo droga ma,

Boś padła tak, jak ja.

Niech Cię jeszcze Warszawo zobaczę,

Zanim skonam, niech spojrzę przez chwilę.

Nad Twoimi ranami zapłaczę,

Nim skonam w mogile.

To dla Ciebie oddałem swe życie,

By niewoli kajdany Twej znieść.

Tyś mi była najbliższą na świecie,

Cześć Ci Warszawo, cześć!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Trzeba będzie przeprosić się z Tytusem...: http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,6...arszawskim.html

Co do Hemp Gru. Na uznanie zasługuje fakt, że stworzyli taki kawałek (choć mi osobiście średnio podchodzi). Ale nie bardzo podoba mi się umieszczenie go na płycie z kawałkiem "H.W.D.P.". To jednak trochę nie pasuje, średnio wygląda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tatuaże to dość specyficzna forma wyrażania pamięci o Powstaniu, nie wiem czy bym się zdecydował, choć tatuaż mam w planach... Ale jeśli czuje taką potrzebę, to dobrze, ważne że pamięta.

A tutaj coś dla osób lubiących spokojniejsze rytmy: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,8...arii_Jopek.html

Jak dla mnie naprawdę bardzo przyjemna muzyka, tekst też ciekawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Mostostalu, link do utworu zamieściłem już kilka dni temu;) Sam utwór jak dla mnie bardzo dobry. Zupełnie inaczej się do niego podchodzi w momencie, kiedy poczyta się, posłucha... jakie były motywacje Pjusa. Sam artysta od urodzenia był pozbawiony słuchu. Słyszy dzięki elektronice. Jak mówi, jest chodzącym eksperymentem. Historia prezentowana w utworze, historia Plutonu Głuchoniemych, jest mu więc stosunkowo bliska. Co warte zaznaczenia, Powstaniem interesuje się od blisko 10 lat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dziwne że nikt jeszcze nie pokusił się o recenzję "Gajcego":) Sam zbieram się do tego od tygodnia najmniej, czas skrobnąć parę słów:

1. Maleo Reggae Rockers i Pytanie- zdecydowanie jeden z przyjemniejszych dla ucha kawałków. Początkowo ciężko było mi się przekonać, ale po kilku razach coś do mnie trafiło. Choć też mam wątpliwości, na ile reggae pasuje do takich klimatów...

2. Agressiva 69 i Schodząc- muzycznie bodaj najciekawszy utwór. Ale właśnie... jak dla mnie traci na tym tekst. Uwaga słuchającego skupia się na muzyce (swoją drogą fragmentu przypominają mi trochę Hurt w wykonaniu Załogi G., sam nie wiem czemu...).

3. Fat Belly Family i Droga tajemnic- początek daje nadzieję... potem robi się już nudno. Jedyny plus to głos wokalisty. Pomijam już, że szalenie przypomina mi to Comę. Jak bym nie wiedział, kto śpiewa, bez wahania przypisałbym to Comie. Kawałek dobry na kilka pierwszych razów. Potem już nie robi wrażenia. Przynajmniej na mnie.

4. Żywiołak i Moja mała- no tu się kompletnie nie mogę przekonać. Niby widać jakiś pomysł na wykonanie (choć za bardzo pachnie mi to ostrzejszą wersją Lao Che), ale po raz kolejny tekst jest jakby na dalszym planie. Momentami ciężko cokolwiek zrozumieć...

5. Kazik i Modlitwa za rzeczy- no, tutaj naprawdę można Kazika pochwalić, choć i tak spodziewałem się więcej;) Wszystko na swoim miejscu, dodatkowo kawałek z każdą sekundą coraz lepszy. Końcówka już w starych dobrych klimatach Kazika. Brawo!

6. Pogodno i O szewcu zadumanym- i tutaj mam zgryz... niby zrzuciłem FBL, że kawałek mają dość monotonny, ale Pogodno podobnie, z tym że Pogodno szalenie mi się podoba. W tej monotonii jest coś hipnotyzującego... Jeden z bardziej nastrojowych kawałków na płycie.

7. Hetane i Czarne okna- jeden z lepszych kawałków. Za pierwszym razem (koncert), kompletnie mi się nie spodobało, ale potem... głos Magdy Oleś, tekst, sama muzyka (tutaj duże brawa dla Rada Spaniera)... ciężko się uwolnić, oj ciężko...

8. NOT i Jestem tutaj- po szalenie klimatycznym numerze Hetane, bardzo miła odskocznia. Kolejny kawałek, do którego musiałem się przekonać... Świetnie wyszła tutaj perkusja Łukasza Klausa, ciekawie brzmiał też momentami wokal...

9. Made in Poland i Wezwanie- najstarsi na płycie... Mnie nie przekonali. Tekst tonie gdzieś w tle. Może za jakiś czas zmienię zdanie.

10. Pustki i O szukaniu- średnio. Momentami tekst gdzieś zanika, aby potem w bardzo spokojnych i melodyjnych rytmach uspokajać...

11. Karolina Cicha i Miłość bez jutra- aż słów brak, czaruje od pierwszego usłyszenia. Głos Karoliny Cichej ma prawo się podobać, choć ja jestem w nim zakochany. I ten akordeon. Wszystko w jak najlepszym porządku. Delikatne zwolnienia, po chwili mocne uderzenie, wszystko idealnie dograne. Ukłony, do samej ziemi... należy się bez dwóch zdań.

12. Armia i Wczorajszemu- Armia jak to Armia, mocno i ostro. Dobrze, że słychać tekst. Utwór jest o tyle ważny, że był to jeden z wcześniejszych wierszy Gajcego, swoisty obraz poety za młodych lat. Kawałek Armii może jakoś nie wybija się ponad poziom, który buduje choćby Karolina Cicha, ale mimo to jest naprawdę nieźle. Parę takich konkretnych rytmów jest potrzebne...

13. Kawałek Kulki i Bajka- ... tak samo potrzebny jest odpoczynek, od konkretnych rytmów;) Magda Turłaj i spółka lekko zakręconym kawałkiem dają moment oddechu (choć dla mnie bez Błażeja Króla kawałek sporo by stracił).

14. Karotka i Bajka druga- znowu spokojne rytmy, i znowu bardzo przyjemnie się słucha, choć Bajka wypada lepiej.

15. 52UM i Do Potomnego- jeden z najsłynniejszych utworów Gajcego. Utwór dość dziwny jak dla mnie, jeszcze się nie przekonałem, ale ma w sobie coś interesującego...

16. Karolina Cicha i 1942. Noc wigilijna- jak to ktoś ładnie określił, punkrockowa polka na całego. W sumie ciężko się nie zgodzić. Mocniejsze rytmy ludowych przyśpiewek bardzo zgrabnie spasowały się z tekstem. I ten głos... mówiłem, że jestem w nim zakochany?

17. Dezerter i Śpiew murów- Dezertera, choć wstyd to pisać, kiepsko znam. Ale po tym kawałku trzeba będzie to zmienić. Jako stricte muzyczne zamknięcie płyty, wypadają naprawdę dobrze. Nie pozwalają zapomnieć o płycie z miejsca, tylko tłuką się gdzieś po głowie.

18. Lech Janerka i Święty kucharz od Hipciego- ciężko to nawet nazwać utworem muzycznym, bardziej miniaturką muzyczną. Ale tak czy inaczej, Janerka wypadł genialnie. Ostatni wiersz Gajcego, znaleziony przy nim 16 sierpnia, traktujący o masakrze na Kilińskiego... sam tekst rozbija, ale z interpretacją Janerki, jest czymś, czego nie sposób zapomnieć.

Ogólnie płyta poza paroma minusami, naprawdę dobra. Pogratulować pomysłu i wykonania. Nieczęsto jedna płyta przynosi tyle różnorodnych wykonań, z których większość prezentuje prawdziwą klasę... Nic, tylko słuchać i się zachwycać;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.