Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Strategia szerokiego frontu

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Strategi szerokiego frontu, którą stosował niemalże od samego początku walk na zachodzie Ike ma dzisiaj tylu zwolenników co i przeciwników. Jedni twierdzą, iż dzięki temu wojska niemieckie były na tyle rozciągnięte, iż alianci nie musieli przełamywać ich oporu skupionego w jednym miejscu. Z kolei zwolennicy "pełnokrwistego uderzenia", jakby to określił Monty, uważali że strategia Eisenhowera jest zbyt kosztowna, zarówno pod względem strat wśród żołnierzy, jak i problemów z zaopatrzeniem.

Jak oceniacie strategię Ike'a, czy sprawdziła się podczas wojny, czy może należało raczej skoncentrować od początku uderzenie na dwóch-trzech wybranych punktach, i tam atakować z pełną siłą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Nie oceniam dobrze strategii Ike'a. Chociażby popatrzmy na sytuację z sierpnia '44, kiedy miał on do wyboru trzy kierunki ataku: na Akwizgran i Metz, ujście Skaldy i linia Renu z Zagłębiem Ruhry. Dowódca SHAEF uderzył w tych trzech kierunkach jednocześnie a w efekcie nie osiągnął niczego. Eisenhower nie miał dość sił w tamtym czasie by atakować wg. swojej koncepcji. Swoją drogą, bardzo drogiej i powolnej strategii. Jednym z najzagorzalszych przeciwników strategii szerokiego frontu był Patton, który do końca twierdził, że należało przeprowadzić jedno skoncentrowane pancerne uderzenie, które przerwałoby front, niż napierać rozciągniętymi wzdłuż frontu wojskami, powoli zdobywając teren. Swoją drogą, wspomniany przeze mnie Patton bardzo krytykował nacieranie wg. szerokiego frontu Bradleya w Normandii, obwiniając go za powolne i czasochłonne parcie naprzód.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.