Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Literatura - Powstanie Warszawskie

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Znam kilka jego artykułów, m.in. na temat CZT i "Mieczyków". Zdanie o nich mam dobre (chociaż zastanawia mnie trochę podział baz w jego artykule o CZT). Jest doktorantem w moim instytucie, pracuje w AAN-ie w sekcji Archiwum Czynu Niepodległościowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Czekałem kilka lat, poczekam jeszcze nawet jeśliby to się miało i do następnego roku przeciągnąć... a na razie wracam do odszyfrowywania wniosków "Witolda"... paleografia przy tym wysiada... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Wizyty w Prusie to jednak niebezpieczna rzecz... może ktoś co nieco napisać o:

Kledzik M., W cieniu ogrodu Saskiego, Warszawa 2000, ss. 367.

Temat całkiem ciekawy, ale nie chciałbym się naciąć...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Książka Bartosza Nowożyckiego ponoć już powinna być w księgarniach, jutro będę sprawdzał w Prusie...

A tymczasem pytanie. Jakiś czas temu ukazała się następująca pozycja:

Żbikowski J., Zgrupowanie Armii Krajowej "Leśnik": Geneza i szlak bojowy w Powstaniu Warszawskim, Warszawa 2008, ss. 262. ( http://www.allegro.pl/item485848054_zgrupo...lesnik_wwa.html )

Nie ukrywam że tematyka "Leśnika" interesuje mnie ostatnio coraz bardziej, zwłaszcza sprawa jego zależności od "Radosława". Wobec tego interesują mnie opinie nt. tej pozycji. Warto sięgać po nią, czy może jednak szukać informacji gdzie indziej? Przyznam, że nie bardzo kojarzę w ogóle książki o "Leśniku", poza Tędy przeszła śmierć Bronisława Trońskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Krótkie podsumowanie dwóch wspominanych tutaj ostatnio publikacji, czyli Bartosza Nowożyckiego o "Czacie" i Jakuba Żbikowskiego o "Leśniku". Pierwsza w sumie tylko dla pasjonatów tematu, dobrze jeszcze by było, aby orientowali się w podstawowych kwestiach, inaczej mogą się przejechać na błędach. Dywizja panc.-spad. SS H-G, wyłączenie Warszawy z "Burzy", trzy bazy w CZT, zdobycie Panter na Ogrodowej, stan "Czaty" na 14.08 mimo 250 w dokumencie przedstawiony na 320, dziwne przyporządkowanie pododdziałów na noc 30/31.08, pobieżne potraktowanie ciekawych kwestii wydarzeń na Stawkach i na placu Bankowym, brak wyjaśnień w sprawie kompanii "Szczęsnego"... to tak na szybko, bo pewnie jeszcze parę błędów/uchybień/nieścisłości znalazłoby się. I choć sama pozycja rozczarowuje, to warto ją mieć choćby ze względu na dokumenty i zdjęcia, których tak łatwo się nigdzie indziej nie znajdzie. Podsumowując, warto aby pasjonaci mieli tę pozycję w swoich zbiorach, reszta powinna się zastanowić.

Co do pracy Żbikowskiego. Nie powala rozmiarami, ani stylem, niemniej jak dla mnie, jest to pozycja naprawdę solidna. Chociaż muszę przyznać, że w temacie "Leśnika" nie orientuję się z bardzo, mimo iż z "Radosławem" jest on dość mocno powiązany. Geneza oddziału wyjaśniona krótko i treściwie, bez zbędnych dodatków. Najlepiej moim zdaniem wypada część o formowaniu zgrupowania. Dokładny opis wydarzeń, które doprowadziły do powstania oddziału "Leśnika", laika takiego jak ja, powinien zadowolić w pełni. Co do części opisującej szlak bojowy, też nie mam żadnych zastrzeżeń. Może poza brakiem choćby niewielkiego rozdziału o dalszych losach zgrupowania, już po wyjściu ze Starówki. Duży plus za sporą ilość wzmianek o baonie mjr. "Witolda". Do tego ciekawe relacje uczestników wydarzeń, które nie tworzą wrażenia zlepku wspomnień z tekstem głównym, interesujące i raczej kiepsko znane zdjęcia, spora mapka, porządnie opracowane przypisy, bibliografia, wykaz żołnierzy z podziałem na poszczególne pododdziały... krótko mówiąc, jak dla mnie pozycja warta uwagi. Nie tylko dla zainteresowanych historią zgrupowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich Forowiczów. Na wstępie dziekuję Albinosowi za obiektywną ocenę książki o Zgr. "Leśnik". Nic dodac nic ując.... Wytłumaczę tylko dlaczego brak rozdziału o losach "leśników" po ewakuacji ze Starówki: jak tytuł wskazuje (geneza i szlak bojowy ZGr. Leśnik w PW) po ewakuacji ze Starówki Zgr. przestaje istniec w zw. z czym kończy sie historia Zgr. a zaczyna sie historia ludzi na różnych odcinkach powst. Warszawy. Na końcu jest o tym mowa. Temat losów żołnierzy po rozwiązaniu Zgr. to temat na osobną książkę.....

Kwestia formalnej zależności Leśników i Radosławowców jest w książce wyjaśniona. Jeżeli ktoś ma pytania w tej kwestii to chętnie odpowiem.

Jakub Żbikowski (autor)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Przede wszystkim witam na Forum. Możliwość porozmawiania z autorem tak wartościowej pozycji, to zawsze wyjątkowa przyjemność. Co do kwestii losów żołnierzy "Leśnika" już po walkach na Starówce, to oczywiście doskonale rozumiem powód, dla którego pozycja obejmuje taki a nie inny zakres. Niemniej nie ukrywam, że dla mnie, jako czytelnika, szczególnie zainteresowanego tematyką, jaką obejmują działania Leśników, taki rozdział byłby czymś iście wybornym. I nie ukrywam, że mam nadzieję doczekać się kontynuacji tematu, tym razem walk wrześniowych, właśnie Pana pióra. Z miejsce oświadczam, iż będzie miał Pan w mojej skromnej osobie, wiernego czytelnika;) Tak więc byłbym niezmiernie wdzięczny za wszelkie informacje o publikacjach czy to książkowych, czy w postaci artykułów.

Pozdrawiam i gratuluję naprawdę udanej publikacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Całe 96 stron... aż bałbym się coś takiego do ręki brać -_- Z drugiej strony miło, że coś takiego w ogóle wyszło. Może w końcu na zachodzie przestaną mówiąc o Powstaniu Warszawskim, myśleć o tym z Getta z '43. Tutaj niewątpliwie plus, ale nie wiem czy dla osoby, która ma dostęp do polskich opracowań, może znaleźć się tam coś ciekawego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.