Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mateuszek101

Liechtenstein - rola w wojnie

Rekomendowane odpowiedzi

JJ   

Od 1866 roku ten mały kraj nie ma armii. Po zakończeniu wojny Austriacko Pruskiej armia Lichtensteinu licząca 80 (osiemdziesięciu) ludzi, przemaszerowała ulicami miasta i dwa lata później została rozwiązana. Jej ostatni żołnierz zmarł w 1939 roku. W czasie I wojny światowej był neutralny ale że miała z Austrią unię celną był potraktowany sankcjami jak inne państwa centralne.

W czasie międzywojnia Lichetenstein starał się o swą neutralność poprzez odcięcie się od związków z Austrią i przyjęcie unii pocztowej ze Szwajcarią.

W 1937 roku grupka lokalnych nazistów i sympatyków nieskutecznie próbowała założyć opozycyjną partię w Parlamencie Lichtensteinu. W nocy 14 kwietnia 1938 roku lokalna partia nazistowska spróbowała puczu. Na wzgórzach okalających Lichtenstein podłożyli ogień układający się w kształt swastyki co było znakiem dla kolumny pancernej SS czekającej w miejscowości Feldkirch po stronie austriackiej.

Gdy jednak rankiem grupa obywateli Lichtenstein uzbrojona w laski (sic!) wyperswadowała lokalnym nazistom ich pomysł a organizacja skautów stanęła naprzeciwko wozom SS – ci ostatni wycofali się (dlaczego? Nie wiadomo). Kraj było ocalony.

Naziści lichtensztańscy (?) byli aktywni w czasie wojny ale kompletnie nieefektywni. Lichtenstein jak Szwajcaria w czasie wojny przechowywał uciekinierów z III Rzeszy. Walczył o utrzymanie niezależności będąc enklawą w nazistowskim imperium. Ale była i druga strona medalu Lichtenstein zarabiał na wojnie handlując z Austrią i pracując z jej bankami. Wielu uciekinierów zostawiało w bankach Lichtensteinu znaczne sumy. Niewielu jego obywateli przyłączyło się do armii niemieckiej ale i żadna bomba nie spadła na ten kraj, szczęśliwy, że uniknął losu innych zaangażowanych w konflikt.

2 maja 1945 do Lichtensteinu wtargnęli Rosjanie walczący po stronie Niemców przeciw ZSRR. Oddano do ich kolumny strzały (szli od strony Feldkirch) ale oni nie odpowiedzieli. Chcieli azylu. Lichtenstein zezwolił na to żołnierzom i ich rodzinom ale odmówił Wielkiemu Księciu i jego sztabowi. 462 żołnierzy 30 kobiet i 2 dzieci znalazło schronienie. Opiekował się nimi Lichtensteiński Czerwony Krzyż założony w tym samym tygodniu.

W sierpniu ZSRR wysłał misję wojskową która zażądała wydalenia żołnierzy. Książę odmówił twierdząc, że tylko wolą uchodźców jest to czy odejść czy też nie. W tym czasie USA i Wlk. Brytania oddawały tysiące Rosjan w ręce ZSRR.

200 z uchodźców zgodziło się na powrót do ZSRR. Nie wiadomo na co liczyli. W 1947 ok. 100 pozostałych uciekło do Argentyny.

Inny los był Pierra Lavala, premiera rządu Vichy. On też szukał szczęścia w Lichtenstein’ie, ale nie wpuszczono go.

* * *

W roku 2001 na pojawiające się pytania o rolę Lichtenstainu w drugie w. ś. Rząd powołał międzynarodową niezależną komisję historyków, zwłaszcza mających zbadać pomoc w chowaniu rzeczy zrabowanych Żydom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.