Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
dzionga

Postawa Kościoła a Powstanie warszawskie

Recommended Posts

dzionga   

Jaki był stosunek Watykanu do rozpoczęto w Warszawie powstania, czy miał on jakieś znaczenie na morale żołnierzy i nastroje ludności?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szumo   

Mam gdzieś w książce którejś list kobiet do papieża i jego odpowiedź (jak znajdę to tylko wrzucę). Myślę, że mając za plecami Watykan, powstańcy dostali trochę nowych sił do walki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Fragment artykułu Jana Żaryna Pius XII - twardy antykomunista:

Wydarzenia te zbiegły się w czasie z wybuchem insurekcji warszawskiej 1944 r.: "Akcja prasowa Stolicy Apostolskiej przybrała na tle Powstania Warszawskiego rozmiary dotąd niespotykane - raportował do rządu RP w Londynie Kazimierz Papee, 9 X 1944. - (...) Wspomnieć wreszcie muszę akompaniament Radia Watykańskiego (...) to, co Stolica Apostolska zrobiła dla Powstania Warszawskiego, określić można jako wstrząśnięcie sumieniem świata i przyczynieniem się do jego przebudzenia". "Kardynał Villeneuve i Abp. Spellman (Episkopat USA) mówili mi sami, że Ojciec św. żądał wręcz od nich pełnego poparcia stanowiska Polski w zasięgu ich działalności" - donosił Papee do Londynu 4 grudnia 1944 r.

15 września papież przyjął ponownie polskich pielgrzymów: "Stawiło się około 2000 żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego" - pisał Papee.

Ojciec Święty po raz ostatni nawiązał bezpośrednio do tragedii Powstania Warszawskiego przy okazji kolejnej audiencji z 15 listopada 1944 r.: "Oczy wszystkich zwracają się z napiętą uwagą ku Warszawie, ku temu mężnemu miastu, tak sławnemu dzięki wielkiej chwale swych dziejów, tak sławnemu dzięki tragedii niesłychanych cierpień. (...) Współczucie nawet najgłębsze dla tego nadmiaru cierpień jest mniej głębokie niż podziw, który pochyla bardzo nisko czoło przed męstwem walczących ofiar. Oni to okazali światu, do jakich wyżyn może sięgnąć bohaterstwo urodzone i podtrzymane przez najszlachetniejsze uczucia honoru, przez najmocniejsze przekonania wiary chrześcijańskiej".

Całość na: http://www.dziennik.pl/opinie/article19472...l?service=print .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.