Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Teodor

Dzień Kultury Antycznej w Warszawie

Recommended Posts

Teodor   

https://web.facebook.com/events/844011429031987/

Dzień Kultury Antycznej - Dziedzictwo starożytności

Dzień Kultury Antycznej będzie jednodniową imprezą edukacyjną, przybliżającą uczestnikom i odwiedzającym historię i kulturę czasów antycznych oraz pokazywać wpływ tej epoki na czasy późniejsze. Starożytność położyła podwaliny pod naszą obecną cywilizację. Prawo, filozofia, zasady gramatyczne, matematyka czy choćby organizacja wojskowa pochodzi w większości z antyku. To ta epoka stworzyła podwaliny pod średniowiecze, jego obraz oraz kolejne epoki do dnia dzisiejszego łącznie.

Dlatego druga edycja poza promowaniem wiedzy z zakresu historii i kultury czasów antycznych, nawiązywać będzie także do średniowiecza europejskiego, jego historii, osiągnięć i spuścizny.

Program imprezy podzielony będzie na bloki tematyczne:

Rekonstrukcyjny – Obok siebie powstaną dwa obozowiska, starożytne oraz średniowieczne. Obok siebie staną dwie wioski namiotów historycznych. Odwiedzający będą mogli wśród rekonstruktorów zapoznać się z historią i kulturą materialną obu epok.

W obozie starożytnym GRH Legio I Adiutrix, wraz z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi okresu starożytnego, zaprezentuje stanowisko z wyposażeniem wojowników starożytnych. Na nim będzie można obejrzeć uzbrojenie legionistów rzymskich (w różnych wariantach), wojowników celtyckich, germańskich i iberyjskich. Prezentowane będą też przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły ludziom podczas wypraw wojennych,

a których jak zestawów higienicznych większość by się nie spodziewała. Zostaną przeprowadzone pokazy walki poszczególnych wojowników (w zestawieniu historycznie poprawnym, czyli przeciwnicy historycznie mogliby się spotkać na polu walki). Planowany jest także turniej bojowy z mieczem jako nagrodą. Najlepsi wojownicy będą potykać się przed publicznością walcząc o miano najlepszego woja.

W obozie historycznym grupy rekonstrukcyjne zaprezentują rekonstrukcje wyposażenia osobistego ludzi żyjących na przestrzeni starożytności i średniowiecza. Wystawione zostaną repliki uzbrojenia adekwatnego dla wojowników i rycerzy w poszczególnych okresach.

Podczas obu dni imprezy będą dostępne dla odwiedzających stanowiska łucznicze i oszczepnicze, na których będą mogli próbować swoich umiejętności odwiedzający. Członkowie poszczególnych grup rekonstrukcyjnych przygotują także stanowisko z poczęstunkiem kuchni historycznej. Pojawią się, tak jak w roku poprzednim, rzemieślnicy prezentujący rzemiosła dawne jak garncarstwo, kowalstwo, tkactwo itd. jak i twórcy ludowi prezentujący wyroby rodzime, tradycyjne. Przez oda dni będą też prowadzone wyjątkowe pokazy rozpalania ognia technikami historycznymi (Tomasz Milcarz, czołowy specjalista od survivalu historycznego).

Edukacyjny – cześć poświęcona edukacji związanej z historią i kulturą starożytną i średniowieczną. Składać się na nią będą dwie prezentacje strojów i wyposażenia ww. epok prowadzone przez prezesa Fundacji Legio I Adiutrix Michała Teodorowicza. Odbędzie się ona na terenie imprezy. Odwiedzający imprezę będą mogli dowiedzieć się jakie stroje nosili ludzie w starożytności i średniowieczu na wybranych przykładach oraz jak zmieniało się wyposażenie wojowników i rycerzy na przestrzeni ponad tysiąca lat.

Teatralny – W ramach działalności teatralnej zorganizowany w ramach Dnia Kultury Antycznej zostanie I Festiwal Twórczości Dziecięcych Zespołów Teatralnych „W kręgu kultury antycznej”. Grupy teatralne ze szkół podstawowych z terenu (klasy IV-VI) będą ze sobą konkurować w krótkich formach teatralnych poświęconych starożytności.

Część ogólna - składa się ze wszystkich wydarzeń towarzyszących. Społeczność Gimnazjum nr 14 przygotuje liczne atrakcje, takie jak stanowiska edukacyjne, olimpiadę na wesoło, konkurs wiedzy historycznej i inne.

W ramach dodatkowych działań zachęcamy do współtworzenia klimatu tej imprezy wszystkich chętnych, stowarzyszenia lokalne, instytucje kultury, wystawców i sprzedawców

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.