Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
seslik

Poczucie tożsamości rzymskiej w Cesarstwie Rzymskim

Recommended Posts

seslik   

Czy w Cesarstwie Rzymskim w okresie od początku I w. n.e. do końca III w. n.e. wszyscy mieszkańcy Cesarstwa Rzymskiego (zarówno obywatele jak i ci co obywatelami nie byli) uważali się za Rzymian, a nie za Greków, Egipcjan, Galów, Mauretańczyków, Syryjczyków, Traków? Bo w Cesarstwie Bizantyjskim praktycznie każdy mieszkaniec cesarstwa (nie ważne czy był obywatelem, czy nie był) uważał się za Rzymianina, a nie za Greka, Syryjczyka, Traka, czy Egipcjanina. A od kiedy w Cesarstwie Rzymskim większość mieszkańców (zarówno obywatele jak i ci co obywatelami nie byli) zaczęła uważać się tylko i wyłącznie za Rzymian, a nie za Greków, Egipcjan, Galów, Mauretańczyków, Syryjczyków, czy Traków?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Ciekawe pytanie - a tak przy okazji zdajesz sobie sprawę, ze do sławnego edyktu Karakalli nie każdy mieszkaniec Imperium był Rzymianinem? Zdajesz sobie sprawę, że obywatelstwo często było nagrodą?

Share this post


Link to post
Share on other sites
seslik   

Zdaje sobie sprawę, ale czy oni byli Rzymianami tylko pod względem prawnym czy też czuli sie Rzymianami, czuli w sobie tożsamość Rzymską, a nie np. Grecką, Egipską, Mauretańską. Żydzi mimo iż edykt Karakalli dał większości z nich obywatelstwo to i tak wywoływali powstania przeciwko Rzymianom, bo Żydzi mogli być Rzymianami pod względem prawnym, ale się nimi nie czuli, bo czuli się Żydami. A jak było z innymi nacjami w Imperium Rzymskim takimi jak np. Grecy, Syryjczycy, Galowie, Iberyjczycy, czy oni wszyscy byli Rzymianami tylko pod względem prawnym, czy też czuli się Rzymianami, czuli w sobie tożsamość Rzymską?

Edited by seslik

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   
. Żydzi mimo iż edykt Karakalli dał większości z nich obywatelstwo to i tak wywoływali powstania przeciwko Rzymianom

Jakie powstania wywoływali Żydzi po edykcie Karakalli? Poza tym to dość specyficzna grupa. Co do Twojego pytania pewnie wiele zależało od okolic i stanu ich rozwoju ale o takich Galatach i ich odrębności słyszymy jeszcze w IV wieku AD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.