Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Jak konspiracja skazanych przesłuchiwała

Recommended Posts

Albinos   

Jak o pracy likwidatorów podziemia od jakiegoś czasu zaczyna się mówić coraz więcej, tak o tym, co niejednokrotnie działo się przed samym wykonaniem wyroku, praktycznie się nie wspomina. Tymczasem przesłuchania jakim poddawano skazanych na karę śmierci są faktem. W dniu 6 maja 1944 r. Wincenty Kwieciński "Lotny", wówczas już szef Kontrwywiadu Komendy Okręgu Warszawa AK, przesłuchiwał małżeństwo Kułakowskich, zamieszanych w sprawę Jerzego Tabęckiego "Lasso". Sam "Lasso" przed tym jak go zastrzelono również miał zostać przesłuchany - ostatecznie przebieg wypadków zmusił wykonawców do samego wykonania wyroku. Przesłuchiwano także Eugeniusza Świerczewskiego "Gensa", agenta Gestapo współpracującego z Kalksteinem i Kaczorowską. W połowie maja 1944 r. żołnierze DB składu F (jeden z rejonowych oddziałów Kedywu OW, Obwód VII AK Warszawa) Zygmunta Migdalskiego "ZZ", przesłuchiwali Bolesława Walichnowskiego oraz Stefana Poleszczuka, na których wykonano później wyroki śmierci za szantażowanie i wydawanie ludzi w ręce Niemców.

Podobnych przypadków w źródłach można by znaleźć zapewne jeszcze więcej. Rzecz w tym, że opisy sprowadzają się do informacji o samym przesłuchaniu, oraz ewentualnie wiadomości, jakie udało się wyciągnąć. Nigdy natomiast nie natrafiłem na żadne zalecenia/rozkazy/instrukcje co do sposobów przeprowadzania takich "badań". Czy jak w przypadku likwidacji trzeba było spełniać określone wymogi, aby wziąć w czymś takim udział (wiek, szczególne predyspozycje, własna inicjatywa/wykonywanie rozkazu itp.)? Czy dawano wskazówki co do tego, jak przeprowadzać przesłuchania (miejsce, metody)? Spotkał się kiedyś ktoś z czymś podobnym?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.