Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Gospodarka Azji Środkowej

Recommended Posts

Furiusz   

W.I. Nikolckan, Remieslo i domasznije promysly rannesredniewjekowogo Sogda, "Sowietskaja Arheologija" z.4 91972), s. 145-158 opisuje tu autor sytuacje z wykopalisk w Pandżakentcie, gdzie przebadano wedle jego słów ok 25% powierzchni miasta. Odkryto tu kwartał skoncentrowanych wokół rynku obiektów produkcyjnych związanych z produkcją metalurgiczną i jubilerstwem a więc obróbka złota, brązownictwem i wytopem oraz przetwórstwem żelaza.

Bazarek ów przylegał do najokazalszego odkrytego w mieście domu i tworzył z nim jedną całość przez co autor dochodzi do wniosku, że właściciel tego domostwa wykupił od władcy prawo do organizowania handlu w mieście na określony czas. Podobne umowy znamy z nielicznych zachowanych materiałów archiwalnych Sogdiany tego okresu.

Wiemy w jakiej formie sprzedawano stal tutaj - były to pręty długości około 50 cm i średnicy 2 cm. W kilku pomieszczeniach magazynowych odkryto, jak się zdaje, pęczki takich prętów przygotowanych do sprzedaży.

Co ciekawe autor przelicza, że w pojedynczym warsztacie nie mogło być zatrudnionych więcej niż trzy - maksymalnie 4 osoby, ze względu na ich wielkość rzadko jedynie dochodzącą do 25 m kw., zazwyczaj zresztą obiekty produkcyjne sąsiadowały z obiektami mieszkalnymi, jedynie wyjątkowo były oddzielone od nich.

Ciekawostką jest też ilość tych obiektów - na ok sto obiektów mieszkalnych mamy 10 obiektów produkcyjnych plus magazyny etc.

Miasto okres rozwoju rzemieślniczego przezywało tuż przed podbojem arabskim który nastąpił w 722 AD - okres szczególnego rozwoju to 1 ćw VIII wieku. Potem dalej prowadzono w tym mieście produkcję tego typu, nawet w tym samym rejonie ale jego skala zmalała.

Ciekawostka jest też to, że w obiektach związanych z produkcją, obróbka metali i ich składowaniem odkryto więcej monet niż w obiektach mieszkalnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.