Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Gospodarka Azji Środkowej

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

W.I. Nikolckan, Remieslo i domasznije promysly rannesredniewjekowogo Sogda, "Sowietskaja Arheologija" z.4 91972), s. 145-158 opisuje tu autor sytuacje z wykopalisk w Pandżakentcie, gdzie przebadano wedle jego słów ok 25% powierzchni miasta. Odkryto tu kwartał skoncentrowanych wokół rynku obiektów produkcyjnych związanych z produkcją metalurgiczną i jubilerstwem a więc obróbka złota, brązownictwem i wytopem oraz przetwórstwem żelaza.

Bazarek ów przylegał do najokazalszego odkrytego w mieście domu i tworzył z nim jedną całość przez co autor dochodzi do wniosku, że właściciel tego domostwa wykupił od władcy prawo do organizowania handlu w mieście na określony czas. Podobne umowy znamy z nielicznych zachowanych materiałów archiwalnych Sogdiany tego okresu.

Wiemy w jakiej formie sprzedawano stal tutaj - były to pręty długości około 50 cm i średnicy 2 cm. W kilku pomieszczeniach magazynowych odkryto, jak się zdaje, pęczki takich prętów przygotowanych do sprzedaży.

Co ciekawe autor przelicza, że w pojedynczym warsztacie nie mogło być zatrudnionych więcej niż trzy - maksymalnie 4 osoby, ze względu na ich wielkość rzadko jedynie dochodzącą do 25 m kw., zazwyczaj zresztą obiekty produkcyjne sąsiadowały z obiektami mieszkalnymi, jedynie wyjątkowo były oddzielone od nich.

Ciekawostką jest też ilość tych obiektów - na ok sto obiektów mieszkalnych mamy 10 obiektów produkcyjnych plus magazyny etc.

Miasto okres rozwoju rzemieślniczego przezywało tuż przed podbojem arabskim który nastąpił w 722 AD - okres szczególnego rozwoju to 1 ćw VIII wieku. Potem dalej prowadzono w tym mieście produkcję tego typu, nawet w tym samym rejonie ale jego skala zmalała.

Ciekawostka jest też to, że w obiektach związanych z produkcją, obróbka metali i ich składowaniem odkryto więcej monet niż w obiektach mieszkalnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.