Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Mobilność armii rzymskiej

Recommended Posts

Furiusz   

Na tym forum parę razy padło stwierdzenie o niskiej mobilności armii rzymskiej, niechęci żołnierzy do przemieszczania się z miejsca na miejsce, zwłaszcza ludności celtyckiej oraz o ewentualnych buntach gdy cesarz narzucał takie przemieszczenia. Chciałbym się odnieść do tego tematu i tego typu stwierdzeń. od razu zaznaczam, że nie chodzi o mobilność w sensie szybkości marszu, logistyki etc a jedynie o przygotowania do kampanii.

O. Tentea, Cohors I Ituraeorum sagittariorum Equitata milliaria [w:] Orbis Antiqvvs. Studia in honor Ioannis Pisonis, pod red. L. Ruscu, C.Ciongradi, R. Ardevan, Cluj-Napoca 2004, s.805-815 podaje, ze pewną pierwsza wzmianką o naszej jednostce jest inskrypcja z Moguncji CIL XIII 6278 = AE 1901, 860 a sama inskrypcja datowana jest na pierwsze lata rządów Tyberiusza. W Germanii pozostawali oni zapewne do 58 AD kiedy być może przeniesiono ich do Armenii - choć Tacyt nie podaje tego bezpośrednio Tacitus, Annales XIII 35, 4. Przyjmuje się, ze towarzyszyli Legio IV Scytica z którym są razem wymieniania w dyplomie z 88 AD z Syrii - CIL XVI 35, część badaczy uważna jednak, że byli w Germanii do 69 AD. Nad dolnym Dunajem pojawiają się w 109 i 110 a więc zapewne brali udział w wojnach dackich - AE 1990, 860 = RMD 148 a dla drugiej daty CIL XVI 57 = IDR I 2. Ich stemple poświadczone są w Porolissum, Romita - Certiae, Buciumi. W 2 poł II wieku AD jednostka znalazła się w Tracji a potem gubimy ją.

Podsumowując nasz oddział z Bliskiego Wschodu przybył do Germanii, stamtąd z powrotem na odcinek syryjski by ostatecznie wyprawić się do Dacji i Tracji. Całkiem spore przemieszczenia.

Podobnie o wysokiej mobilności oddziałów auxilium wypowiada się R. Nouwen, The vexillationes of the Cohortes Tungrorum during the second century [w:] Roman frontier studies 1995 : proceedings of the XVIth International Congress of Roman Frontier Studies, pod red. W. Groenman-van Waateringe et al, oksford 1997, s.461-466. Dla przykładu cohors IV Tungrorum milliaria stacjonowała w latach 121/125 AD w Recji gdzie była jeszcze w Oberschneiding w 138/140 i w Künzing przed 147 AD ale już w 154 i 156/157 odnajdujemy ją w Mauretnia Tingitana - zapewne w formie vexilattiones. W Mauretanii odkrywamy ich pozostałości w trzech miejscach w przypadku Recji w co najmniej 4 - autor ma więc zupełnie racje gdy pisze, że były to bardzo mobilne oddziały zarówno jeśli idzie o obszar jednej prowincji jak i o przemieszczenia między prowincjami.

Oczywiście zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.