Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Mobilność armii rzymskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Na tym forum parę razy padło stwierdzenie o niskiej mobilności armii rzymskiej, niechęci żołnierzy do przemieszczania się z miejsca na miejsce, zwłaszcza ludności celtyckiej oraz o ewentualnych buntach gdy cesarz narzucał takie przemieszczenia. Chciałbym się odnieść do tego tematu i tego typu stwierdzeń. od razu zaznaczam, że nie chodzi o mobilność w sensie szybkości marszu, logistyki etc a jedynie o przygotowania do kampanii.

O. Tentea, Cohors I Ituraeorum sagittariorum Equitata milliaria [w:] Orbis Antiqvvs. Studia in honor Ioannis Pisonis, pod red. L. Ruscu, C.Ciongradi, R. Ardevan, Cluj-Napoca 2004, s.805-815 podaje, ze pewną pierwsza wzmianką o naszej jednostce jest inskrypcja z Moguncji CIL XIII 6278 = AE 1901, 860 a sama inskrypcja datowana jest na pierwsze lata rządów Tyberiusza. W Germanii pozostawali oni zapewne do 58 AD kiedy być może przeniesiono ich do Armenii - choć Tacyt nie podaje tego bezpośrednio Tacitus, Annales XIII 35, 4. Przyjmuje się, ze towarzyszyli Legio IV Scytica z którym są razem wymieniania w dyplomie z 88 AD z Syrii - CIL XVI 35, część badaczy uważna jednak, że byli w Germanii do 69 AD. Nad dolnym Dunajem pojawiają się w 109 i 110 a więc zapewne brali udział w wojnach dackich - AE 1990, 860 = RMD 148 a dla drugiej daty CIL XVI 57 = IDR I 2. Ich stemple poświadczone są w Porolissum, Romita - Certiae, Buciumi. W 2 poł II wieku AD jednostka znalazła się w Tracji a potem gubimy ją.

Podsumowując nasz oddział z Bliskiego Wschodu przybył do Germanii, stamtąd z powrotem na odcinek syryjski by ostatecznie wyprawić się do Dacji i Tracji. Całkiem spore przemieszczenia.

Podobnie o wysokiej mobilności oddziałów auxilium wypowiada się R. Nouwen, The vexillationes of the Cohortes Tungrorum during the second century [w:] Roman frontier studies 1995 : proceedings of the XVIth International Congress of Roman Frontier Studies, pod red. W. Groenman-van Waateringe et al, oksford 1997, s.461-466. Dla przykładu cohors IV Tungrorum milliaria stacjonowała w latach 121/125 AD w Recji gdzie była jeszcze w Oberschneiding w 138/140 i w Künzing przed 147 AD ale już w 154 i 156/157 odnajdujemy ją w Mauretnia Tingitana - zapewne w formie vexilattiones. W Mauretanii odkrywamy ich pozostałości w trzech miejscach w przypadku Recji w co najmniej 4 - autor ma więc zupełnie racje gdy pisze, że były to bardzo mobilne oddziały zarówno jeśli idzie o obszar jednej prowincji jak i o przemieszczenia między prowincjami.

Oczywiście zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.