Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

J. Filonik, Bunt i buntownicy w tragedii greckiej

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

J. Filonik, Bunt i buntownicy w tragedii greckiej, Warszawa 2011 książkę nabyłem na dniach IFK UW za przysłowiowe parę groszy. Praca jest dość krótka - liczy sobie 70 stron właściwego tekstu ale przedstawia ciekawe podejście nie tyle do natury samego buntu w antycznej Grecji (bo akurat ta tematyka jest mocno na uboczu zainteresowań autora) ale bunt w kontekście ateńskiej demokracji. Bunt jako wyraz sprzeciwu wobec władzy tyrańskiej i próba przedstawienia demokracji jako najlepszej z możliwości.

W tym kierunku autor szukał i znajduje dużo wspólnych elementów z propagandą ateńską. Mam jednak pewne wrażenie, że można by poszukać w innym kierunku - mianowicie wizerunku, tudzież ideału mędrca. czy Prometeusz Ajschylosa czy Antygona Sofoklesa odwołują się nie tylko do sprzeciwu wobec władzy niesprawiedliwej ale i do wiecznych niezmiennych praw (u Prometeusza jest to choćby eter), coś co odpowiada ideałowi mędrca który odrzuca zaloty władzy tyrańskiej i odrzuca wręcz z nią kontakt - szerzej M. Kurpios, Konstytutywne cechy życia filozoficznego na podstawie Żywotów i poglądów słynnych filozofów Diogenesa Laertiosa. Próba interpretacji, "ΣΧΟΛΗ" t.7 (2012). Być może coś jest na rzeczy zważywszy na to, że to wtedy rodzi się ideał mędrca-filozofa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.