Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Ch. Danow, Trakowie, Warszawa 1987 s. 152-154 pisze o najeździe Celtów na Tracje i w konsekwencji założeniu państwa celtyckiego w Tracji (królestwa Tylis) w sposób dość dziwny, to znaczy najazd był niszczący ale niewielki a dominacja Celtów słaba i nie pozostawiła trwałego śladu. Sama liczebność sił celtyckich ocenia na 20 000 ludzi z kobietami, dziećmi i starcami.

Dość to dziwne bo dalej na s. 157 pisze, że ostatni władca celtycki Kawaros w 220 aC zdołał nakłonić skonfliktowanych władce Bitynii Prusjasza i Bizancjum do negocjacji i narzucić siebie jako pośrednika, co raczej wskazywałoby na jego siłę i możliwości interwencji.

Książka jest bardzo mocno trakocentryczna i może stąd to, zastanawiam się jednak jak to było, jak wyglądała celtycka dominacja, czy i jeśli tak to jak liczne ślady pozostawiła etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ch. Tzochev, The hellenistic Tomb of mal Tepe in Thrace: a reconsideration of burial sequence and dating, "Ancien West and East" t. 13 920140, s.49-62 grób ciekawy bo zawiera zabytki typowo celtyckie - elementy dekoracyjne wozu celtyckiego. Skłoniło to badaczy do spekulowania czy mamy tu do czynienia z celtyckim wodzem który wykorzystał miejscowe tradycje grzebalne czy z Trakiem który miał po prostu niezwykłe trofeum zdobyte na wrogu. Tzochev przychyla się do tego drugiego, sam grób datowany jest na 2 ćw III wieku aC.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.