Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Kiedy na terenie północnej Europy wyginęły osły?

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Osioł niespecjalnie kojarzy nam się dziś z północną Europa i dość słusznie. Niemniej istniał kiedyś, obecnie wymarły gatunek europejskiego osła - equus hydruntinus. Gatunek ten pojawił się gdzieś koło 300 tys. lat temu i wymarł, no własnie chyba nie do końca wiadomo kiedy.

P. Magniez, Taphonomic and zooarchaeological study of the Middle and Late Palaeolithic large mammal assemblages from Tournal Cave (Bize-Minervois, France), "Journal of Taphonomy" , t.7 z.2-3 (2009), s. 203-233 zna pojedyncze kości tego gatunku datowane na ok 33 tys lat temu i ok 13 tys lat temu.

Ja kojarzę szczątki tego gatunku, choć też pojedyncze ze Słowacji, datowane na neolit (poszukam i jutro może wrzucę szczegóły).

Jest artykuł J. J. Crees, S. L. Turvey, Holocene extinction dynamics of Equus hydruntinus, a late-surviving European megafaunal mammal, "Quaternary Science Reviews", t.91 (2014), s.16-29 w którym autorzy sugerują, że gatunek ten wyginął między neolitem a epoką żelaza i ewentualni ostatni epigoni tego gatunku wymarli gdzieś w średniowiecznej Hiszpanii. Niestety to tylko z abstraktu bo w domu nie mam dostępu do bazy ale może na uniwersytecie będzie.

Gatunek ten był niewątpliwie dostarczycielem mięsa. Ja się jednak zastanawiam jak jest z nasza wiedzą na temat jego zaniku, jego przyczyn etc. Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Wspomniany osioł na neolitycznym stanowisku z terenu obecnej Słowacji. Z. Krotochvil, Der Fund von equus (hydruntinus) hydruntinus (Regalia, 1907) und andere sauger aus dem sudmahrischen neolithikum, "Slovenska Archeologia" t.21 z.1 (1973). Chodzi o 4 kości z osady w Jelenilouka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.