Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Idole bochenkowate epoki brązu

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Dość tajemnicze i enigmatyczne znalezisko z czasów epoki brązu - idole bochenkowate (Brotlaibidolen) to w formie zbliżone do prostokąta o czasem mocniej czasem słabiej zaokrąglonych bokach, z poprzecznymi, rytymi liniami, czasem z jakąś formą ornamentu, przedmioty ceramiczne o niewiadomej funkcji. Wyglądają mniej więcej tak oraz tak. N. Tasić, Niederosterreich und der jugoslawische Donauraum in der Fruh- und Mittelbronzezeit, "Starinar" t.48 (1997), s.41-52 wymienia trzy główne skupiska znalezisk tych idoli dolina Padu a wiec kultura Polada, obaszr Austrii i Czech tzw typ Madarovce-Veterae i tzw typ południowobanacki występujący licznie w Banacie właśnie. Pojedyncze znaleziska mamy na wybrzeżu Adriatyckim czy w Polsce (choć nie wiem gdzie konkretnie). N. Palincas, Investigating Bronze Age Social Organisation in the Lower Danube Region. The Case of the Žuto Brdo−Gârla Mare Area, "Istros" t.18 (2012), s.13-38 uważa, że chodziło o kontrolę nad handlem i tym samym był to sposób elity na kontrolowanie i utrzymywanie swojej dominującej pozycji. Jakaś próba to jest zresztą z handlem te zabytki były łączone już wcześniej. Ciekawa sprawa w każdym razie, jak ktoś coś wie lub słyszał to zachęcam do dzielenia się informacjami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

J. Bouzek, The Aegean, Anatolia and Europe: Cultural Interrelations in the second Millenium B.C., Praga 1985, s.68-73 pojawiają się nam nasze idole bochenkowate w kontekście znaków pisma linearnego poza światem egejskim. Autor widzi tu jakieś znaki geometryczne ale prostsze niż znaki pism linearnych i nie odpowiadające im. Zna tego typu idole głownie z kultury Polada (północne Włochy) ale i z Nitrianskego Hradkoa na Słowacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.