Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sekcja Chińska DKN UJ

Konflikty polityczno- gospodarcze we współczesnych Chinach

Rekomendowane odpowiedzi

Sekcja Chińska oraz Sekcja Polityczna Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ serdecznie zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. Chińskie konflikty polityczno-gospodarcze od upadku dynastii Qing. Organizatorzy pragną zgłębić temat różnych konfliktów w historii Chin, począwszy od roku 1912 aż do współczesności, skupiając się w szczególności na ich politycznym i gospodarczym wymiarze.

Upadek mandżurskiej dynastii Qing i ustanowienie Republiki w 1912 roku stanowią punkt zwrotny w historii Chin. Zmiana ustroju nie przyniosła jednak oczekiwanej stabilizacji. Czas od 1912 roku do proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej to jeden z najbardziej niespokojnych okresów w dziejach Państwa Środka. Były to lata zarówno starć nacjonalistów z komunistami, jak i lokalnej dominacji niezależnych dowódców wojskowych, kontrolujących poszczególne prowincje. Chwilowo pogodzeni przez japońską inwazję 1937 roku, po zakończeniu II wojny światowej Chińczycy pogrążyli się w wojnie domowej, której zwieńczeniem było przejęcie władzy przez komunistów w roku 1949. Republika Chińska wycofała się na obszar Tajwanu, gdzie po porażce udali się członkowie rządu nacjonalistycznego. W miejsce przemocy zbrojnej pojawiły się jednak inne problemy. Chińska Republika Ludowa od początku zmagała się z trudnościami powodowanymi przez charakterystykę systemu komunistycznego i centralnego planowania gospodarką. W latach 80. ChRL zaczęła reformować niektóre elementy ustroju na wzór kapitalistyczny, tworząc nowe konflikty na tle ekonomicznym, społecznym oraz ideologicznym. W ostatnich latach przybierają one na sile, tworząc podstawy dla nowych badań i analiz, które będą miały szansę zostać zaprezentowane i przedyskutowane podczas naszej konferencji.

Konferencja skierowana jest do Studentów i Doktorantów zajmujących się historią, polityką, gospodarką, ekonomią i socjologią w kontekście Państwa Środka, ale liczymy równocześnie na nieszablonowe i interdyscyplinarne podejście do tematyki. Po każdym z paneli nastąpi 30-minutowa dyskusja, która pozwoli na głębszą analizę omówionych zagadnień. Do wysłuchania wystąpień zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką chińską, pragnących poszerzyć swoją wiedzę.

Prelekcję otwierającą konferencję wygłosi dr hab. Łukasz Gacek, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, specjalizujący się w tematyce współczesnych systemów politycznych, bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych w Azji Wschodniej.

Wstęp wolny!

Termin: 16 maja 2015 roku

Miejsce: Kraków, Sala Konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, wejście od ul. Oleandry 3

Zgłoszenia: do 27 kwietnia 2015 roku na adres: sekcjachinska.dkn@gmail.com

Opłata konferencyjna wynosi 20 zł.

Do pobrania:

Call for papers: http://tinyurl.com/lkfna5o

Formularz zgłoszeniowy: http://tinyurl.com/kmwrfmc

Więcej informacji na:

https://www.facebook.com/events/838820212821405/

Edytowane przez Sekcja Chińska DKN UJ

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.