Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Villemann

Księga Samuela 24.1-11

Recommended Posts

Zerkając do tego tematu ( o troche chyba mylącym tytule) przypomniałem sobie pewien problem sprzed paru miesięcy. Chodzi o Księgę Samuela rozdział 24. Dawid wydaje tam rozkaz policzenia Izraela. Joab protestuje "dlaczego pan mój, król tej rzeczy wymaga?" Rozkaz jednak przemógł, następuje spisanie ludności po czym od razu "Serce Dawida zadrżało, dlatego, że zliczył lud". No to ja nie rozumiem:

1. Co było złego w spisie ludności, jeśli o spis chodziło?

2. Traktując to jako metaforę lub zamienne wytłumaczenie innego faktu to co to za fakt??

3. Co jest nie tak z tym fragmentem? Najpierw Dawid każe coś zrobić a natychmiast po wykonaniu rozkazu wpada w przerażenie - co i dlaczego "wycięto"?

Sprawdzałem w kilku tłumaczeniach Biblii, różnych wyznań i odłamów, ba nawet w Hebraice sobie to zlokalizowałem i wszędzie jest mowa o liczeniu i spisaniu ludu. Czy są znane jakieś inne tego typu zdarzenia związane ze spisem ludności? Niekoniecznie na Bliskim Wschodzie. Ewentualnie co z kultury bliskowschodniej może stanowić tu jakieś wyjaśnienie? Ja nie mam pomysłu po prostu/:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   
( o troche chyba mylącym tytule)

od razu mylącym, temat miał być o Mari, rozpoczął się taką ciekawostką no a potem nikt go już nie kontynuował. :(

Co do samego meritum - to nie wiem o co może chodzić - pierwsze co mi wpadło do głowy to to, że Bóg obiecał Izraelowi, że ten będzie jak ziarnka piasku albo gwiazdy - czyli niepoliczalny. Dawid zatem uzurpował sobie prawa boskie. Tyle, że to tylko natrętna myśl a sam nie wiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pierwsze co mi wpadło do głowy to to, że Bóg obiecał Izraelowi, że ten będzie jak ziarnka piasku albo gwiazdy - czyli niepoliczalny. Dawid zatem uzurpował sobie prawa boskie. Tyle, że to tylko natrętna myśl a sam nie wiem.

Mnie też to wpadło do głowy. Sęk w tym, że jest to nasze skrzywienie raczej. Taki podświadomy "naciek kulturowy" :/. Wystarczy poszukać w Internecie, żeby zobaczyć jaka jest siła dyskusji na ten temat. A merytoryczność odwrotnie proporcjonalna do siły. Trzeba też mieć stalowe nerwy przedzierając się przez stosy bzdur , na zmianę proklerykalnych i antyklerykalnych.

Nie wierzę natomiast, żeby to zdarzenie nie miało wyjaśnienia kulturowego. Ostatecznie Joab protestuje, więc rozkaz był ewidentnie niewłaściwy. Czegokolwiek by nie dotyczył.Pytanie niezmienne - o co chodziło?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.