Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

ΣΧΟΛΗ

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Właśnie dorwałem tom wydany w roku 2014. Ogólnie to już któryś tom materiałów pokonferencyjnych o tym tytule, ogółem mój trzeci i żadnego zakupy nie żałuję. Mnie najbardziej do gustu przypadł tekst pani J. Kłos, Sermo, fama, rumor - przyczynkowo o plotce i plotkarstwie w starożytnym Rzymie. Jak sam tytuł wskazuje nie jest to jakoś specjalnie rozbudowany tekst ale ze względu na swoją tematykę, raczej rzadko podejmowaną w studiach starożytniczych, jest bardzo ciekawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Tom z 2009 roku nosił podtytuł Święto – Zabawa – Uroczystość w świecie starożytnym i jest wart polecenia - mnie najbardziej przypadły do gustu artykuły J. Kalicka, Społeczna rola pijackiej burdy – komos w liryce archaicznej i u Arystofanesa, bardzo interesujący temat potraktowany z dużą dozą humoru (zresztą wybór Arystofanesa jako źródła musiał to podyktować). Warto zajrzeć jeśli kogoś interesuje bardziej przyziemny aspekt sympozjonu. M. Wójtowicz, Sumeryjskie ucztowanie w III tysiącleciu p.n.e. - tematyka związana z Sumerami jest w naszej literaturze naukowej nieco traktowana po macoszemu, zwłaszcza gdy idzie o źródła pisane dlatego tekst ten był bardzo ciekawy podobnie jak i tekst O. Murray, Hedonism and History - zawsze warto poświęcić trochę czasu na refleksje o tym czym tak naprawdę się zajmujemy. Inna ciekawostka jest taka, że w tomie tym dominują artykuły pań.

Tom tegoroczny (2015) nosi podtytuł Navigare necesse: Morze – Podróż – Przejście – Przemiana i cytowałem już kilka artykułów w nim zamieszczonych - między innymi o marynarzach z Dalmacji we flocie rzymskiej, architekturze obronnej limesu dunajskiego w kontekście wpływu rzeki czy o wyspie Antykithirze i w moim odczuciu są to najlepsze teksty w całym tomie, reszta jest nieco mniej ciekawa ale to pewnie kwestia gustu.

Cieszy też to, że jest to wydawnictwo tanie (chyba najtańsze w ofercie wydawnictwa Sub Lupa) bo kosztuje niecałe 15 złotych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.