Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Kultura jastorfska w Niemczech - wybrane aspekty

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

By nie zaśmiecać innego tematu, E. Reinbacher, Ein Urnenfriedhof der alteren Eisenzeit in Herzogtum Lauenburg, "Praehistorische Zeitschrift" t.40 (1962), s. 60 - 185. Stanowisko dosyć ważne dla grupy holsztyńskiej kultury jastorfskiej. Mimo to dość typowe - raczej ubogie, zdecydowana większość grobów nie posiada jakichkolwiek darów albo pojedynczy zabytek - najczęściej żelazny trzon szpili. Większość pochówków jest popielnicowa (bywają oznaczone na powierzchni kamieniem lub też nie), czasem są pochówki bezpopielnicowe (ale stanowisko odkryto przypadkowo w trakcie prac nad regulacją rzeki i część grobów jest zniszczona).

Uwagę przyciągają pewne anomalie - np kilka pochowków w skrzyniach kamiennych. Dwie skrzynie zawierały popielnice ale same pochówki nie były jakieś bogate, jedna skrzynia kamienna nie zawierała niczego, nawet popielnicy (cenotaf?). W Glovzin był chyba jeden taki przypadek. Ciekawe czy jest tu jakaś prawidłowość czy też nie. Innym ciekawym przypadkiem są groby 83 i 84 - to pochówki popielnicowe, jedne z bogatszych na cmentarzysku, jest tu dużo zwłaszcza przedmiotów brązowych. Ciekawe jest w nich to, ze na powierzchni były oznaczone jednym dużym kamieniem - obie popielnice mimo, że w oddzielnych jamach mieściły się pod tym samym polnym, nieobrobionym głazem. W Glovzin takich sobie nie przypominam (ale inna sprawa, ze tam stanowisko było mocno uszkodzone przez orkę i z rzadka jedynie dało się zaobserwować zwyczaj oznaczania grobów na powierzchni kamieniami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.