Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Państwo bosporańskie w okresie hellenistycznym i rzymskim

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Tu chciałbym, w najbliższej przyszłości, poruszyć kwestię historii, gospodarki etc państwa bosporańskiego w okresie hellenistycznym i rzymskim, mniej więcej do I wieku AD.

zapraszam do dyskusji

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Powszechnie przyjętym jest, że przed Aleksandrem Wielkim ekonomika poleis M. Czarnego w jakimś stopniu oparta była o eksport zboża do Grecji właściwej. Oczywiście różnie moment przestawienia na tego typu gospodarkę można datować, w przypadku królestwa bosporańskiego mówi się, ze przed V w aC nie mogło do tego dojść. Nastąpiło to jednak przed końcem wojny peloponeskiej1. Wraz z zakończeniem podbojów Aleksandra Wielkiego w orbitę potencjalnych dostawców zboża weszły państwa Lagidów i Seleucydów.

Handle z państwem bosporańskim, nie zamarł, jak informuje nas Diodor2 w swojej opowieści o działaniach króla Eumelusa, który starał się powściągnąć piratów i innych rozbójników, za co wdzięczni kupcy żeglujący w kierunku Krymu, byli rozsławili jego imię.

Jak informuje nas Diodor po śmierci Eumelusa tron objął jego syn Spartokos3, który jak się wydaje został upamiętniony w ateńskiej inskrypcji jako ofiarodawca zboża dla państwa ateńskiego4. Wedle K. Nefedova5 Spartokidzi rządzący wtedy Królestwem Bosporańskim prowadzili świadomą politykę mająca na celu ułatwienie zbytu swoich produktów, głównie zboża, na rynku greckim, zwłaszcza w przypadku państwa Antygona jednookiego. Temu służyć miał m.in. dar zboża dla Aten. Jednocześnie przejmowali oni z świata hellenistycznego wszystko to co pozwalało utrwalić własną władze: m.in. kult i ubóstwienie władcy. To czy prowadzili, czy nie "zimną wojnę" z państwem Antygonidów a potem Seleukidów, to nie wiem, wydaje mi się to nadużyciem Nefedova, choć nie można tego wykluczyć.

Jak zawsze zapraszam do dyskusji

1 T.S Noonan, The Grain Trade of the Northern Black Sea in Antiquity [w] The American Journal of Philology 1973

2 Diodor Sycylijski, Biblioteka, 20.25.2-3

3 Diodor, 20.100.7

4 IG 22.6543

5 K. Nefedov, Bospor i dierżava Antigonidov w epohu rannego ellenizma [w:] K 80 letju profesora Vladimira Ivanovicza Kadjejeva pod red. K. Laurea, Charków 2007, p. 83-94

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ju. M,. Desjatcikow, Katafraktarii na nadgrobii Afenija, "Sowietskaja Arheologija" z.4 (1972), s.68-77 autor datuje tytułową stele nagrobną Athenaja na 1 połowę I wieku AD może przełom er. Mamy tu konnego wojownika z łukiem refleksyjnym, o ile proporcje są dobrze oddane rozmiarów sarmackich a więc ok 80-100 cm długości no i przede wszystkim mamy tu katafraktę uzbrojonego we włócznię i z pancerzem także na koniu. Z Kolei na innej, podobnej w układzie steli nagrobnej, odkrytej w pobliżu Kerczu przypadkowo ale dalece mniej kompletnej mamy wojownika pieszego. Ów pieszy ma jak się domyślamy hełm (akurat głowa jest uszkodzona), włócznię dość długą na której się opiera i tarczę - płaską, owalną i z okrągłym umbem choć chyba jednak nie płaskim jak chce autorka artykułu a półsferycznym. Trochę taka w formie rzymskiej. L.I. Cistowa, Nadgrobija rubieża n.e. iz Kerci, "Kratkije soobszenija instituta arheologii (Akademii Nauk USSR)" t.10 (1960), s.84-90. Co ciekawe jest tu więcej stel nagrobnych z wyobrażeniem jeźdźca uzbrojonego w łuk i miecz, nieco na wzór sarmacki a datowanych na I wiek AD

Ot taka ciekawostka o tym jak zmieniała się armia bosporańska na przełomie er. M. Mielczarek, The army of the Bosporan Kingdom, Łódź 1999, s.88-89 stwierdza słusznie, że nie wiemy niemal nic przy czym można się domyślać podziału piechoty na pięć kategorii - trzy lekkie i dwie ciężkie, na bazie malowideł naściennych i tytułów dowódców. Dodatkowe dane ikonograficzne, takie jak te, znacznie wzbogacają naszą wiedzę. Ta tarcza strasznie mnie ciekawi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

M.G. Abramazon, A.M. Noviczikin, Krupniejszyi klad pantikapeiskih mednyh monet III w. d n.e. s hory Gorgippy (2013) ,"Vestnik drevnej istorii" t.77 z.2 (2017) publikacja wstepna bo monet w tymże skarbie znalazło się 210336 sztuk. Skarb odkryto na polu należącym administracyjnie do wsi Usatova Balka. monety są wstępnie datowane na lata 270-250 aC a więc na czas w którym państwo było zagrożone najazdem ze strony Sarmatów, Siraków i Meotów. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mati64   

Państwo Bosporańskie w bardzo dziwny sposób dostało się pod protektorat rzymski i bardzo dziwnie z niego wyszło. Dziwna sprawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
18 minut temu, Mati64 napisał:

Państwo Bosporańskie w bardzo dziwny sposób dostało się pod protektorat rzymski i bardzo dziwnie z niego wyszło. Dziwna sprawa.

W jaki sposób dziwnie? Pierwszą poważną zależność państwa bosporańskiego od Rzymu ustanowił Cezar w 47 aC gdy pobił pod Zelą wojska Farnakesa II króla bosporańskiego. - Swetoniusz, Boski Juliusz 37,  Plutarch Cezar 50 - przy czym Swetoniusz mówi o tryumfie nad Pontem a Plutarch rozwija myśl i opisuje sytuacje z walkami z Farnakesem. Później władcę ustanowił tu Oktawian a w 16 aC interweniował tu Agryppa ustanawiając nowego króla. W tym momencie status państwa klientalnego był już dobrze zakorzeniony, co w tym takiego dziwnego?

Rzymian zaś wypchnęli stamtąd koczownicy - też nic nadzwyczajnego. 
 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mati64   

Tak, ale Faranakes II, był królem Pontu, a Rzymianie wówczas już Pont kontrolowali. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Zaczynał jako namiestnik królestwa bosporańskiego z woli Mitrydatesa VI. Po jego klęsce w wojnie z Rzymem przeszedł na stronę Rzymian i bodaj Pompejusz darował mu państwo bosporańskie właśnie. Co jednak nie zaszkodziło mu spróbować wykorzystać chaos wojny domowej i odzyskać władze nad dawnym Pontem. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.