Jump to content
  • Announcements

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Zapinki leontomorficzne

Recommended Posts

Furiusz   

Wszyscy kochają zapinki, zwłaszcza jak ktoś zajmuje się pradziejami ziem polskich w epoce żelaza. Mnie one nieco mniej frapują ale pewne perełki są naprawdę warte uwagi. Do tego typu zabytków należy dobrze zachowana leontomorficzna zapinka, odkryta na osadzie przeworskiej na stanowisku 2 w Kołozębiu1. Z mojej wiedzy wynika, że jest to unikat na ziemiach polskich. Ciekawy jest tu kabłąk tej konstrukcji, mianowicie tworzą go dwa protomy lwów, zwrócone do siebie karkami, z wyciągniętymi przed siebie łapami z pazurami. Grzywa jest oddana dość schematycznie, na łbie widać oczy, nozdrza i uszy. Całość przedstawienia wskazuje, że twórca tego przedmiotu nie był zbytnio zaznajomiony z widokiem lwów. Owe lwy trzymają między łapami głowy - byka i człowieka (być może je ochraniają, być może je porwały) które są oddane realistycznie. Zabytek ma 37 mm długości, więc znów uderza jakość jego wykonania. Lwy są odlewane i następnie mocowane do zapinki. Wykonano je z mosiądzu - przeprowadzano analizy metalograficzne2.

Wedle badaczy jest to typ 18b3 wg Feugere'a zapinek gallo-rzymskich i są one datowane na czasy Oktawiana i Tyberiusza choć ze względu na jakość wykonania mogły być użytkowane i dłużej. Najwięcej analogicznych jest we Francji, pojedyncze sztuki w dawnej Jugosławii, RFN, Anglii i Holandii. Zapinka z Niemiec odkryta została w obozie rzymskim w Neuss.

Tutaj zdjęcie zapinki tego samego typu znalezione w internecie:

http://www.forumancientcoins.com/gallery/displayimage.php?pos=-103635

Bardzo ciekawy i o wysokiej jakości wykonania przedmiot. Dodam tylko, ze zabytek z Kołozębia wydaje mi się być w lepszym stanie.

Oczywiście zapraszam do dyskusji - moją wiedzę w tej materii ogranicza jednak znacząco nieznajomość francuskiego.

1 J. Przygoła, I. Tomaszewska, Leontomorficzna zapinka gallo-rzymska z osady w Kołozębiu gm. Sochocim, woj. ciechanowskie [w:] Archeologia Polski t.31 z.2 1986 p. 351-362

2 Z. Hensel, Badania metloznawcze zapinki z miejscowości Kołoząb woj. ciechanowskie [w:] ibidem p.367-372

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Dodam jeszcze zapinkę z Zadowic, chronologicznie młodsza, przedstawia 4-nożne zwierzę, leżące. Może to i wilk, mnie się kojarzy z żabą :P - E. Kaszewska, Wstępne wyniki badań cmentarzyska z okresu przedrzymskiego i rzymskiego w Zadowicach pod Kaliszem [w:] Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Seria Archeologiczna t. 32 1985.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.