Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Zapinki leontomorficzne

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Wszyscy kochają zapinki, zwłaszcza jak ktoś zajmuje się pradziejami ziem polskich w epoce żelaza. Mnie one nieco mniej frapują ale pewne perełki są naprawdę warte uwagi. Do tego typu zabytków należy dobrze zachowana leontomorficzna zapinka, odkryta na osadzie przeworskiej na stanowisku 2 w Kołozębiu1. Z mojej wiedzy wynika, że jest to unikat na ziemiach polskich. Ciekawy jest tu kabłąk tej konstrukcji, mianowicie tworzą go dwa protomy lwów, zwrócone do siebie karkami, z wyciągniętymi przed siebie łapami z pazurami. Grzywa jest oddana dość schematycznie, na łbie widać oczy, nozdrza i uszy. Całość przedstawienia wskazuje, że twórca tego przedmiotu nie był zbytnio zaznajomiony z widokiem lwów. Owe lwy trzymają między łapami głowy - byka i człowieka (być może je ochraniają, być może je porwały) które są oddane realistycznie. Zabytek ma 37 mm długości, więc znów uderza jakość jego wykonania. Lwy są odlewane i następnie mocowane do zapinki. Wykonano je z mosiądzu - przeprowadzano analizy metalograficzne2.

Wedle badaczy jest to typ 18b3 wg Feugere'a zapinek gallo-rzymskich i są one datowane na czasy Oktawiana i Tyberiusza choć ze względu na jakość wykonania mogły być użytkowane i dłużej. Najwięcej analogicznych jest we Francji, pojedyncze sztuki w dawnej Jugosławii, RFN, Anglii i Holandii. Zapinka z Niemiec odkryta została w obozie rzymskim w Neuss.

Tutaj zdjęcie zapinki tego samego typu znalezione w internecie:

http://www.forumancientcoins.com/gallery/displayimage.php?pos=-103635

Bardzo ciekawy i o wysokiej jakości wykonania przedmiot. Dodam tylko, ze zabytek z Kołozębia wydaje mi się być w lepszym stanie.

Oczywiście zapraszam do dyskusji - moją wiedzę w tej materii ogranicza jednak znacząco nieznajomość francuskiego.

1 J. Przygoła, I. Tomaszewska, Leontomorficzna zapinka gallo-rzymska z osady w Kołozębiu gm. Sochocim, woj. ciechanowskie [w:] Archeologia Polski t.31 z.2 1986 p. 351-362

2 Z. Hensel, Badania metloznawcze zapinki z miejscowości Kołoząb woj. ciechanowskie [w:] ibidem p.367-372

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Dodam jeszcze zapinkę z Zadowic, chronologicznie młodsza, przedstawia 4-nożne zwierzę, leżące. Może to i wilk, mnie się kojarzy z żabą :P - E. Kaszewska, Wstępne wyniki badań cmentarzyska z okresu przedrzymskiego i rzymskiego w Zadowicach pod Kaliszem [w:] Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Seria Archeologiczna t. 32 1985.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.