Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Neodamodeis

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Niemal w rocznice, bo bez dwóch dni - 4 lata temu Secesjonista zadał pytanie na temat szacunków co do ilości tzw neodamodeis.

Jakoś ta tematyka umknęła mi w międzyczasie ale chciałbym do niej wrócić. Póki co zbieram informacje i teksty więc wszelkie uwagi mile widziane. Prof. Kulesza poświęca im dwie strony1 ale cenne ze względu na zawarty na tych dwóch stronach przegląd dyskusji na temat neodamodeis. Więcej spodziewam się po tekście pani Pieciatnowej2 ale jeszcze trochę minie zanim go skończę. Wszelkie sugestie i uwagi mile widziane.

1 R. Kulesza, Sparta w V-IV wieku p.n.e., Warszawa 2003, p.72-73 - praca dostępna w internecie

2 A.G. Pieciatnowa, Neodamody w Spartje [w:] Westnik Drewnei Istorii z.3 1988, p. 19-29

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Pieciatnowa w swoim tekście (bliższe namiary wcześniej) w zasadzie również podsumowuje dyskusje na temat neodamodeis i pomysły innych badaczy - uznaje ich za kategorię społeczną która pojawiła się w trakcie wojny peloponeskiej i powstała w wyniku potrzeby Sparty - walka na wielu frontach przy powoli ale stale zmniejszającej się liczbie pełnoprawnych obywateli wymusiła na władzach spartańskich wytworzenie systemu w którym heloci służyli wojskowo jako hoplici, po to by sprostać zapotrzebowaniu. Z tego korpusu helockiego wyłonili się neodamodeis. Byli to obywatele drugiej kategorii co przejawiała się w np nieuczestniczeniu w spożywaniu posiłków na wspólnych stołówkach.

R.F. Willetts1, również widzi w nich obywateli drugiej kategorii, o czym świadczy konspiracja opisana przez Ksenofonta. Zwraca on uwagę na ciekawy aspekt całej dyskusji - mianowicie utrzymanie korpusu helockiego musiało kosztować. Nawet nie przez samo utrzymanie helotów na koszt państwa na czas trwania treningu militarnego i nawet nie o koszt uzbrojenia idzie ale o oderwanie od działek ziem na których pracowali. Podobnie neodamodeis musieli kosztować, pytanie w jaki sposób włączano ich do ekonomicznego systemu Sparty, bo o ile heloci wydają się być oddziałami tworzonymi ad hoc, o tyle neodamodeis są jakby quasi stałym korpusem. Wedle Willetta są oni po prostu rolnikami, którzy otrzymali od państwa nadział ziemi i zostali zwolnieni z czynszów na rzecz państwa w zamian za służbę wojskową - na która to wyekwipować musieli się sami. Tu przywołuje on Tukidydesa V.34 który mówi, że osadzono ich w Lepreon. Pomysł dość ciekawy.

Inna ciekawa sprawa to to czemu neodamodeis mieli taką niską reputację jako żołnierze? Bo nie wydaje mi się żeby mogło tu chodzić wyłącznie o uprzedzenia Ksenofonta.

1 R.F. Willetts, The Neodamodeis [w:] Classical Philology t.49, z.1 1954, p.27-32

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.