Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Michał E. Bieniada, Pomiędzy Kanaanem a Izraelem.

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Praca wydana w Pułtusku w 2006 roku, zajmująca się początkami państwa izraelskiego na przełomie epoki brązu i żelaza.

W trzech pierwszych rozdziałach autor skrótowo omawia to co działo się w Syrii północnej na przełomie epoki brązu i żelaza, następnie w Grecji i Kanaanie. W rozdziale czwartym opisuje historię badań nad osadnictwem izraelskim i główne teorie mające wyjaśniać zmiany jakie zaszły między końcem epoki brązu a początkiem żelaza. W kolejnym przedstawia pewne modele zachowania społeczności w obliczu zmiany klimatycznej, politycznej etc, zastanawia się nad zjawiskami takimi jak nomadyzacja, ruralizacja czy trybalizacja etc, to bardzo ważny i ciekawy moim zdaniem fragment pracy gdyż pozwala nam spojrzeć w nieco inny sposób na zachodzące zjawiska społeczne i osadnicze. Następnie opisuje takie elementy jak rozplanownie osad, ich powierzchnia, budownictwa etc na przełomie epok w Kanaanie by przejść do rozdziału niejako podsumowującego.

Bardzo dobrym pomysłem jest słowniczek terminologiczny i tablice chronologiczne zamieszczone w pracy umożliwiające zorientowanie się w tematyce nawet osobie nie posiadającej specjalistycznej wiedzy z zakresu archeologi bliskowschodniej. Do tego sporo czytelnych rysunków i mapek, kilka zdjęć. Anglojęzyczna bogata bibliografia (wyłącznie anglojęzyczna co zarzutem raczej nie może być zbyt dużym)

Są tematy które autor bardzo ciekawie opisał, jak choćby kwestia uzbrojenia mykeńskiego i zmian w nim jakie zaszło w późnej epoce brązu, oraz to z czym to się wiązało. Mimo, że można mieć pewne wątpliwości (zbroje skórzane czy rapiery służące do pchnięć) w świetle prac np B.P Molloya, to mimo wszystko jest to bardzo dobry i ciekawy fragment pracy, najczęściej przez archeologów pomijany.

Praca naprawdę godna polecenia, zwłaszcza dla ludzi dopiero zaczynających swoją przygodę z tą tematyką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.