Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Notos - Scripta Antiqua et Byzantina

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Wczoraj kupiłem sobie tom 10 z tej serii - M.J. Olbrycht, Imperium Parthicum. Kryzys i odbudowa państwa Arsakidów w pierwszej połowie pierwszego wieku po Chrystusie, Kraków 2013. Póki co przeczytałem ledwo 20 stron ale już nie żałuje wydanych pieniędzy. Praca ma nieco ponad 200 stron ale wydaje się być naładowana informacjami, na temat nie taki znowu często poruszany (przynajmniej w Polsce). Mam nadzieje wkrótce napisać coś więcej.

Z serii poluje jeszcze na M. Pawlak, Rzymski Peloponez. Greckie elity polityczne wobec cesarstwa, S. Sprawski, Tessalia. Tessalowie i ich sąsiedzi. Rozważania nad źródłami do dziejów regionu w okresie archaicznym. oraz M. Pawlak, Messapiowie. Południowa Apulia wobec hellenizacji i romanizacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Imperium Parthicum no cóż książka bardzo dobra. Drażnią co prawda literówki, których dałoby się uniknąć, ale nie są jakąś wielką przeszkodą. Jeśli idzie o kwestie merytoryczne to nie można mieć jakiś uwag, pozycja jest naprawdę wyśmienita. Wypełnia też istniejąca na polskim rynku wydawniczym lukę (która od jakiegoś czasu jest systematycznie wypełniana ale dalej obowiązuje romocentryczny punkt widzenia). Można było oczywiście rozłożyć nieco inaczej akcenty ot choćby jak dla mnie to całe wydarzenia na granicy rzymsko - partyjskiej z końca panowania Tyberiusza, to jeśli wykazują czyjąś genialność to właśnie rzymskiego cesarza. Również mowa o tym, jak to pod koniec owej operacji Artabanos mógł grozić Rzymowi najazdem na Syrię i Kapadocję i niekoniecznie był to blef wydają mi się przesadzone. Autor pisze, ze Rzym dysponował wtedy na tych terenach armią w wielkości 40 tys ludzi a Artabanos... nie wiadomo ale w chwilach maksymalnego zagrożenia Partowie potrafili zmobilizować 80 tys i więcej ludzi. Tyle, że to wielkość nierealna - autor sam opisuje, że Artabanos powrócił z armią ze wschodnich prowincji, spora część dostojników albo go zdradziła albo była chwiejna. Armii z zachodu nie warto było zatem specjalnie ufać, o czym Artabanos na pewno wiedział jeśli wcielił te oddziały do swojej armii, jeśli zaś nie wcielił ich to liczebność jego wojsk topnieje. Dodatkowo autor słusznie konkluduje, że Artabanos najpierw zadbał o zajęcie Armenii a to oznaczać musiało kolejne stopnienie jego sił - garnizon mający zabezpieczać ten kraj przede wszystkim przed atakami północnych królestw wspartych koczownikami - od czego zresztą zaczęły się nieszczęścia dla Partii. Zatem siły obu stron w razie ewentualnego konfliktu na granicy wyglądałyby dość podobnie, nie widzę powodu by odrzucić słowa dziejopisów rzymskich, że Artabanos szukał porozumienia - jemu powinno dużo bardziej zależeć na uspokojeniu sytuacji wewnętrznej niż na prowadzeniu wojny z armią rzymską porównywalna liczebnie a mającą sporo asów w rękawie w związku z niedawnym buntem w państwie Artabanosa. Dodajmy jeszcze, ze nie wszyscy uważają, że Artabanosowi udało się odzyskać Armenię. To jednak tylko kwestia rozłożenia akcentów sama praca jest naprawdę bardzo dobra.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.