Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Roma, Romae, Romae t3 i 4

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

W ramach zapoznawania się z dorobkiem studenckich konferencji naukowych przeczytałem prace pod tytułem Roma, Romae, Romae ... Tom III i IV, Warszawa 2014, pod red. T. Dzirdzik. Najciekawszymi tekstami są moim zdaniem te: M.N. Faszcza1, M. Sołek 2, E. Jęczmienowski3, D. Kossowska4 oraz P. Komar5.

Nie ustrzeżono się niestety drobnych literówek. Natomiast z takich bardziej merytorycznych hmm pomyłek czy nieścisłości odnieść się chce do jednej. W tekście pana Faszcza na stronie 20 pisze autor tak:

Poza oddziałami mieszanymi jazda germańska funkcjonowała także jako odrębne jednostki, zgodnie z zasadą, że ścisły podział na określone kategorie wojsk nie ma zastosowania wobec członków armii plemiennych. Potwierdza to okoliczność, iż w przypadku konieczności zagęszczenia szeregów piechoty konni wojownicy walczyli spieszeni. Tu pada przypis do Cezara i Wojny Galijskiej. Niestety nijak nie potwierdzają one tezy autora. Pierwszy to ks IV, 2 tu jest mowa co następuje: Podczas konnych bitew często zeskakują z koni i walczą spieszeni (...) dalej jest mowa m.in. o tym, ze nie używają siodeł bo uważają je za dowód zniewieścienia. Drugim odwołaniem jest też ks. IV, 12 tu zaś stoi: Natomiast nieprzyjaciele, gdy tylko dostrzegli naszych jeźdźców, a było ich razem 5000, chociaż sami nie mieli więcej niż ośmiuset jezdnych (...) uderzyli na naszych niczego nie obawiających się (...) i szybko wywołali wśród nich popłoch, a gdy nasi na nowo zaczęli stawiać opór, zeskoczyli swoim zwyczajem na ziemię i wielu naszych zrzucili z koni, przebijając je od dołu (...). Tu Germanie zaatakowali straż przednią Cezara. W drugim przypadku nie może być mowy o potrzebie zagęszczenia linii piechoty gdyż to były bitwy konne, w pierwszym także. raczej nie konieczność zagęszczenia linii piechoty zadecydowało o zeskoczeniu z koni przez część germańskich jeźdźców a specyficzny sposób walki jaki owi germanie preferowali.

1Wpływ wojskowości germańskiej na rzymską sztukę wojenną w Iw. przed Chr. p.17-26

2Związki żołnierzy rzymskich z kobietami w świetle inskrypcji z terenu Dacji (II-III w. n.e.), p.27-36

3Wewnętrzna granica cesarstwa. Limes górnomezyjski w II i III w. n.e., p. 37-49

4Monety dynastii Frataraka, p. 81-94

5Wina greckie w ekonomii rzymskiej w okresie wczesnego cesarstwa, p. 95-112

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.