Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
JakmanAlan

Periodyk genealogiczny More Maiorum

Recommended Posts

Witam,

od lutego br. w sieci każdego 10 dnia miesiąca ukazuje się periodyk genealogiczny More Maiorum. W każdym z numerów można znaleźć:

 • Wywiady z genealogami,
 • Opisy wydarzeń historycznych, życia XIX wiecznych ludzi, mini monografie wsi II RP
 • Opis przodków znanej Polki/Polaka - do tej pory Pola Negri, Władysław Reymont oraz Joanna Chmielewska
 • Poradniki dla początkujących genealogów
 • Tłumaczenie aktów chrztu(wkrótce śluby i zgony) z rosyjskiego, niemieckiego i łaciny na język polski
 • Kalendarium, humor genealogiczny, artykuły z pierwszych stron gazet polskich z lat 1918-1945, nowości w świecie genealogicznym

Najnowszy, listopadowy numer dostępny jest pod tym adresem: http://moremaiorumgen.wix.com/moremaiorum#!aktualne-wydanie

Wszelkie pytania proszę pisać w tym temacie lub wysyłać przez formularz kontaktowy na stronie More Maiorum.

Pozdrawiam,

Alan Jakman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grudniowy numer More Maiorum zawiera:

 • Wywiad z panem Tomaszem Michałem Dąbrowskim, który opowiada o swoich poszukiwaniach genealogicznych oraz priorytetach w dalszym badaniu rodzinnej historii.
  Jeden z artykułów został poświęcony rodzinom przemysłowców, które mieszkały w Białej i Bielsku (dzisiaj Bielsko-Biała) na przełomie XIX i XX wieku.
 • Fabrykanci przybywali głównie z terenów dzisiejszych Niemiec i Austrii. Nie zabrakło też tutejszych przedsiębiorców. Dzięki temu, że przez pokolenia budowali i unowocześniali swoje fabryki – w szczególności przemysłu włókienniczego, przemysł Bielska i siostrzanej Białej stał na bardzo wysokim poziomie. Pozwoliło to wówczas na rozbudowanie miasta, w którym wiele budowli – w tym kamienic niemieckich i austriackich przedsiębiorców, wybudowali znani światowi architekci. W artykule została również przybliżona bardzo enigmatyczna i zaskakująco intrygująca postać jednego z najbogatszych bielszczan XIX wieku – Theodora Sixta.
 • Jak w każdym numerze i w tym przedstawiona została genealogia znanej Polki. Tym razem zdecydowaliśmy się opisać przodków podwójnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Jej rodzina wywodzi się z majątku Skłody Piotrowice. Dziadek naszej noblistki – Józef Skłodowski brał udział w powstaniu listopadowym, jako artylerzysta. Ponadto był dyrektorem gimnazjum wojewódzkiego w Lublinie i inicjatorem budowy nowego budynku tej szkoły. Pasjonował się naukami przyrodniczymi, zgromadził bibliotekę szkolną liczącą dziesięć tysięcy pozycji, szeroko udostępnianą mieszczanom. Drugi dziadek – Feliks Boguski, za wsi Jarnuty koło Śniadowa pod nieobecność komisarza zarządzał majątkiem składającym się z Czerwina, Grodziska, Styląg, Zaorza, Aksamitów i Trojan. Boguscy herbu Topór pochodzili z Mazowsza, wywodzili się z Boguszyc, niedaleko Łomży, leżących w gminie i parafii Szczepankowskiej.
 • Krótko i zwięźle zaprezentowaliśmy historię świąt Bożego Narodzenia. Pierwsze źródła pochodzą z 204 roku, gdzie w Komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) Hipolit Rzymski pisał: Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (tzn. 25 grudnia). Wskazaliśmy również kilka podobieństw świąt bożonarodzeniowych do świąt, które obchodzili nasi przodkowie Słowianie w czasie przesilenia zimowego. Jedną z kolejnych ciekawostek jest historia, która wydarzyła się na froncie I wojny światowej. W czasie wigilii Bożego Narodzenia niemieccy żołnierze wyszli z okopów i zaczęli zbliżać się do aliantów krzycząc po angielsku „Wesołych Świąt”. Żołnierze zaczęli składać sobie życzenia i ogłosili bożonarodzeniowy rozejm. Wymieniano się nawet papierosami, co symbolizowało wręczanie podarków świątecznych. W niektórych miejscach rozejm trwał do 31 grudnia.
 • W periodyku można również odnaleźć poradnik, który tłumaczy jak można uzyskać dokumenty i informacje o naszych krewnych, którzy dostali się do niemieckich obozów pracy. Miliony dokumentów znajdują się w biurze ITS Arolsen, z którego za darmo potomkowie ofiar mogą uzyskać cenne wiadomości.
 • W numerze umieściliśmy pomocnik genealoga, czyli tłumaczenie aktu ślubu z języka rosyjskiego na język polski – wraz z transkrypcją.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania miesięcznika More Maiorum. Z pewnością każda osoba znajdzie temat, który ją interesuje.

Nowy numer dostępty tutaj

More Maiorum nr 11

Edited by JakmanAlan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.