Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Wojna diadochów 323-281 p.n.e., G.Lach

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

W ramach prezentu dostałem książkę pt. Wojny diadochów 323-281 p.n.e., Grzegorza Lacha, wydane w Zabrzu w 2012. Kilka uwag , co do pracy, po krótkiej lekturze – początkowy rozdział opisuje sztukę wojenną hellenistyczną ze specjalnym odwołaniem do wcześniejszej greckiej, co ma sens, gdyż jedna z drugiej się wywodziła. Rozdział jest całkiem dobry, choć mam pewne wątpliwości, ot choćby przedstawienie sposobu walki dwóch greckich falang1. Pisałem zresztą już o tym, w tym dziale w innym temacie. Dalej autor stwierdza, że Hypaspistai byli jednostką osłaniająca falangę przed pociskami2, byli by więc kimś w rodzaju pawężników, co wydaje mi się mało prawdopodobne, raczej były o jednostki do osłony skrzydeł falangi, razem z lekkozbrojnymi, oraz używane tam gdzie ciężka piechoto się nie sprawdzała – osłona przepraw, szturmy na mury etc. W podrozdziale o kawalerii autor stwierdza, ze oddziały jeźdźców zaczęły pojawiać się w armiach greckich w okresie wojen perskich3. Stwierdzenie w zasadzie słuszne, choć Buck4, zna konne wojska greckie okresu archaicznego, choć jak sam pisze, byliby to raczej oddziały na zasadzie strzelców konnych – dojeżdżających na pole walki konno ale walczących na piechotę. W podsumowaniu autor stwierdza, że na Macedończyków i ich ciężką kawalerię wpływała ciężka jazda orientalna: (...) oddziaływali na jazdę macedońską i grecką, która pod ich wpływem zaczęła stosować coraz mocniejsze uzbrojenie ochronne oraz elementy opancerzenia dla koni.5Jest to o tyle ciekawe, że oddziaływania mogły iść w dwie strony ( oczym autor wspomina) – część autorów stwierdza bowiem, że ciężka jazda wschodnia (ściśle katafrakci), powstali pod wpływem oddziaływania falangi macedońskiej i byli sposobem na rozbijanie właśnie jej szyków6. Dalej w podrozdziale o sztuce oblężniczej autor myli daty oblężenia Peryntu– podaje 341 aC7, a powinno być 340 aC8.

Zwraca też uwagę szerokie wykorzystanie pracy Benneta i Robertsa. Dla przykładu na stronach 69-74 naliczyłem 12 przypisów z czego w ośmiu figurowała ich praca. Były też pośród tych 12 odniesienia do dwóch innych opracowań (po razie każde) i w 11 przypisach autor odwołuje się do źródeł. W sumie nie musi to o niczym świadczyć, zwłaszcza, ze nie przeczytałem jeszcze całości pracy.

Ciekawa jest też kwestia machin miotających i ich używania w bitwach, nie będących oblężeniami. Autor też jak na razie przynajmniej nie odwołuje się do kwestii możliwości mobilizacyjnych danych państw, ale być może i to się zmieni w dalszej części pracy. Mam tez wrażenie, ze autor dość pochopnie ograniczył możliwości marszowe słoni, z tego co pamiętam idą szybciej niż człowiek a w ciągu dnia potrafią przejść nawet do 100 km.

Na koniec jedna uwaga, historia wojskowości antycznej nie jest moim ulubionym tematem, dlatego mogły i mi się przytrafić pomyłki, zwłaszcza, że pisze na gorąco :P/>

1 Lach G., Wojny diadochów 323-281 p.n.e., Zabrze 2012, pag 34

2 ibidem pag 41

3 ibidem pag 43

4 Buck J.R., A History of Boeotia, Edmonton 1979, pag 90-95

5 Lach op.cit. pag 48

6 Mielczarek M., Cataphracti and Clibanari. Studies on the heavy armoured cavalry of the Ancient World, Łódź 1993 pag 9-20 przegląda teorii i badaczy, pag 40-50 o początkach formacji.

7 Lach op.cit. pag 60

8 Hammond N.G.L., Dzieje Grecji, Warszawa 1994 pag 656

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.