Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pietiawie

Gmach szkolny - ul. Górnośląska 31

Recommended Posts

Witam! Poszukuję informacji na temat roli gmachu szkolnego przy Górnośląskiej 31 w PW. W czasie okupacji działała tam szkoła budowlana i handlowa, potem był zajęty przez Wehrmacht, także zapewne był atakowany. Elewacja wygląda na postrzelaną.

dsc01386q.jpg

dsc01387ax.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Na razie polecam zajrzeć do:

Grigo T., Powiśle Czerniakowskie 1944, Warszawa 1989.

Łatwo znaleźć tam informację o budynku przy Górnośląskiej 31 - jest wymieniony w indeksie topograficznym.

Może też coś będzie w:

Urzykowski T., Majewski J.S., Przewodnik po powstańczej Warszawie, Warszawa 2012 [drugie wydanie, pierwsze jakoś tak w 2007].

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki! U Majewskiego i Urzykowskiego nic na ten temat nie ma. Trzeba będzie dorwać te "Powiśle Czerniakowskie 1944". A tak na szybko, który to był obwód? I czy V?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Czerniaków to 2 Rejon I Obwodu. Szkołę przy Górnośląskiej 31 miała zająć 3. kompania (dow. ppor. Tadeusz Kuliczkowski "Stojewicz") V Zgrupowania por. Romana Rożałowskiego "Siekiery". Kompania miejsce zbiórki miała wyznaczone na Czerniakowskiej 185.

U Grigo jest na ten temat całkiem sporo. Łącznie na blisko 30 stronach pojawia się szkoła przy Górnośląskiej. Oczywiście większość przypadków ogranicza się do 1-2 zdań, ale jak na pojedynczy obiekt wydaje mi się, że to i tak całkiem ładny wynik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.