Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Konspiracja a najbliżsi

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Jedną z podstawowych zasad działalności w konspiracji było milczenie w temacie tajemnic organizacyjnych. O tym co, kiedy i gdzie się robi wiedzieć mieli tylko i wyłącznie bezpośrednio zaangażowani w robotę. Poza nimi należało nikomu o niczym nie mówić. Nawet najbliższym członkom rodziny, przyjaciołom. Niektórzy wręcz starali się ograniczać kontakty z tymi osobami do minimum. Tak robił chociażby Kazimierz Leski "Bradl" [Życie niewłaściwie urozmaicone. Wspomnienia oficera wywiadu i kontrwywiadu AK, t. I, Gdańsk 2009, s. 333]. Prof. Tadeusz Mikulski w szkicu biograficznym Tadeusza Wiwatowskiego pisał [Miniatury krytyczne, Warszawa 1976, s. 42]:

Nawet o najbliższych nie wiedziało się wówczas, gdzie zgłosili się do roboty, gdzie służą.

Z kolei Barbara Sapińska "Baśka" w liście z dnia 30 czerwca 1942 r. pisała do Macieja Dawidowskiego "Alka" [Bohaterowie "Kamieni na szaniec" w świetle dokumentów, oprac. T. Strzembosz, Warszawa 2007, s. 125]:

Tak jak mi kazałeś, dla rodziców jestem grzeczna. Znoszę wszystkie tyrady ojca na temat młodzieżowej konspiracji itd.

Jakie zachowania przeważały? Kompletne milczenie czy dzielenie się sprawami organizacji, rozmowy na jej temat? Jak często zdarzało się, że członkowie konspiracji - tak jak "Bradl" - ograniczali czy wręcz unikali spotkań z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi (pomijam sytuacje bezpośredniego zagrożenia)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.