Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Volumina.pl

Zygmunt Gloger - Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni

Rekomendowane odpowiedzi

DSC-0780.jpg

DSC-0800.jpg

Zygmunt Gloger - Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni

reprint

Rok wydania org.: 1900

Ilość stron: 388

Format: 170x240

Oprawa: twarda

Wydawca: Volumina.pl

Cena: 85 pln

do kupienia w naszym sklepie: Zygmunt Gloger - Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni

Oddajemy na Państwa ręce reprint dzieła znanego etnografa i krajoznawcy – Zygmunta Glogera. Tym razem jest to opowieść o ludowych obyczajach i wierzeniach. Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni to fascynująca opowieść o ludowym obyczaju przełomu wieków. Prezentowane przez nas wydanie pochodzi z ok. 1900 roku (wpis cenzury 29 lutego 1900r.) i dokumentuje nie tylko ówczesne, ale i dawniejsze obrzędy. Gloger, zamiłowany w historii i kulturze słowiańskiej, zebrał fragmenty pieśni, kolęd, modlitw, urywki pism i dzieł zawierających opisy świąt, obrządków i zabobonów. We wstępie pisze „Z dniem każdym stary świat schodzi do grobu. Co żyło i uświęcone było przez liczne wieki, idzie z wolna w zapomnienie, bo dzień dzisiejszy ma przedewszystkiem twardą pracę na dłoni namulonej, rachubę w głowie i na sercu, troskę o chleb. Tradycye w walce z kosmopolityzmem opadają na dno społeczeństwa, ku jego podstawom, tuląc się u ogniska nizkich dworków i strzech wieśniaczych”. Już w tym czasie Gloger zauważył potrzebę ocalenia rdzennie polskiego obyczaju od zatracenia. Co by powiedział żyjąc sto lat później, w naszych czasach? Tym ważniejszą książką jest Rok polski... Wiele z opisywanych tu obyczajów zanikło, część istnieje w szczątkowej postaci. Książka ta z pewnością rozjaśni pojęcie czytelnika o tym, dlaczego malujemy pisanki, a oświadczyć się trzeba było w święto Matki Boskiej Gromnicznej i dlaczego w ogóle Polacy szczególną czcią otaczali Matkę Boską. Nie jest to jednak, drogi czytelniku, dzieło religijne. Należy pamiętać, że w owym czasie lud polski, pozbawiony własnego państwa, scalony był dzięki wspólnej wierze, a obrządek katolicki był ściśle wymieszany z pogańskimi wierzeniami. To wszystko tłumaczy nam autor przytaczając dziesiątki tekstów i własnych zapisków. Jest to z pewnością bardzo cenna lektura.

Tak jak pozostałe nasze reprinty, książka posiada bardzo elegancką oprawę, tworzącą wraz z resztą naszych publikacji piękną serię wydawniczą. Posiada ozdobne kapitałki, wyklejki, wstążeczkę i pięknie tłoczoną okładkę, a wydrukowana została na szlachetnym papierze objętościowym, przypominającym papier z epoki. To prawdziwy biały kruk w każdej kolekcji bibliotecznej.

rokpolski-3.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.