Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
turek_trk

Poszukuję dokumentów z CAW - lotnictwo toruńskie

Recommended Posts

Cześć

Jestem studentem V roku na UMK. Zajmuję się realizacją pracy magisterskiej pt. Dzieje lotnicze Torunia 1920-1939. Pech chciał, ze archiwum, w którym powinienem przeprowadzić kwerendę (tj CAW) zostało zamknięte do odwołania.Dowiedziałem się o tej informacji jakoś w 2 dekadzie maja. Niestety na czerwiec nie udało mi się już zarezerwować miejsca. We wrześniu czy jeszcze pod koniec sierpnia z tego co pamiętam pojawiła się informacja na stronie głównej CAW o zamknięciu archiwum. Miałem nadzieję, że remont nie będzie trwał dłużej niż pół roku.Niestety pomyliłem się. CAW nadal jest zamknięty, a remontu pewnie nie skończą nawet w tym roku (o ile skończą go w tym wieku hehe ;) ). Jeszcze przed cyrkiem z CAWem przeprowadziłem kwerendę w Archiwum w Toruniu oraz skontaktowałem się z administratorem strony internetowej poświęconej polskim myśliwcom z okresu II WŚ. W Toruniu niestety znalazłem bardzo niewiele dokumentów związanych z toruńskim lotnictwem. Sporo dokumentów (londyńskich) otrzymałem dzięki wcześniej wspomnianemu administratorowi(za co jestem wdzięczny). Gdyby nie ów fakt zapewne aktualnie zajmowałbym się inna tematyką, gdyż pisząc mgr muszę opierać się częściowo na dokumentach. Przechodząc do sedna sprawy chciałem zapytać się czy ktoś z użytkowników tego forum jest w posiadaniu oraz może udostępnić mi jakiekolwiek dokumenty CAWoskie dotyczące:

OSOL SOISL - toruńskie szkoły lotnicze

udziału eskadry toruńskiej w wojnie polsko-bolszewickiej

4 Pułku lotniczego

1 Batalionu Balonowego

Aeroklubu Pomorskiego

Lotnictwo Armii Pomorze (poza eskadrami mysliwskimi)

oraz 41 Eskadra Rozpoznawcza

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

A musi być CAW? Sporo dokumentów znajduje się w Archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. Generała Władysława Sikorskiego w Londynie, chętnie udostepniają, niestety odpłatnie. Ale może jak im napiszesz, że jesteś biedny student to Ci pomogą, spróbować warto.

Link: AIP i Muzeum im. Gen. Wł. Sikorskiego

W interesującym Ciebie temacie znane mi są następujące sygnatury:

- A I/7 4 Pułk Lotniczy

- LOT II/teczka 1a Balony

- LOT A/II-7/c dok. 4 - ewidencja lotnisk polowych

- LOT A II/7a Plan użycia lotnictwa rozpoznawczego

- A II/7 Armia "Pomorze"

W zespole 32, teczka 32 jest zdaje się dokumentacja 42 Eskadry Liniowej.

To, co dostępne jest na stronie archiwum on-line, to niestety nie to, czego szukasz, ale może coś Ci pomogą. Zresztą popatrz sobie sam, ja np. sporo znalazłem na temat MDL'u, bo akurat to mnie interesowało.

Powodzenia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.