Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
JagienkaG

Kryzys kościoła XIV/XV w.

Rekomendowane odpowiedzi

W czym przejawiał się kryzys kościoła na przełomie XIV i XV wieku ? Jakie wydarzenie go zapoczątkowuje ? Dlaczego w sporze pomiędzy Bonifacym VIII, a Filipem IV Pięknym przegrał papież ? Wykaż, że okres awinioński był kryzysem kościoła i co wywołało krytykę w stosunku do papiestwa w okresie awiniońskim ?

Prosiłabym o rozwianie moich wątpliwości, gdyż wszystkie książki wypowiadają się na ten temat dosyć niejasno.

Pozdrawiam JG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Favilla   

Kryzys papiestwa na przełomie XIV i XV wieku łączy się bezpośrednio z końcem idei uniwersalistycznych ukształtowanych jeszcze w połowie X wieku. Jednoczesna chęć dominacji Kościoła i cesarstwa osłabiła te dwa człony na raz.

Można wysunąć hipotezę, że kryzys ten zapoczątkował właśnie spór między Bonifacym VIII a Filipem IV Pięknym. W 1296 roku król Francji wydał zakaz wywozu złota poza granice państwa, także i do papiestwa. Wtedy to Bonifacy VIII rzucił klątwę na Filipa IV Pięknego, tyle że efekty tej klątwy były diametralnie różne niż dotychczas. Mieszkańcy Francji poparli króla, a nie papieża. Wynikało to z tego, że rozwój gospodarczy umocnił ich więź z państwem, a ponadto korzystne pertraktacje z Anglią, która była lennkiem Francji(pokój paryski z 1259r)wzmocniły ich przywiązanie do króla.

Niewola awiniońska papieży trwająca od 1309 do 1377 roku rzeczywiście była kryzysem Kościoła, ponieważ obecność dwóch "następców św. Piotra" (1378-1418) podkopała autorytet tej instytucji. Sobór w Pizie z 1409 roku i wybór trzeciego papieża tylko pogłębił schizmę. Krytykę świeckich wywołało właśnie to, że po przeniesieniu stolicy papiestwa do Awinionu nepotyzm, symonia i rozpusta zaczęła szerzyć się na jeszcze większą skalę. Ludność straciła zaufanie do Kościoła, który odkrył swoją polityczną naturę.

Edytowane przez Favilla

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.