Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Pociągi pancerne w wojnie 1920 roku

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Witajcie,

Czytając wspomnienia Budionnego , pt. Пройдённый путь, Книга вторая, Воениздат, 1965, s. 333; zafrapowała mnie jego wypowiedź komentująca końcowy etap walk pod Lwowem, ot pisze on: "Nasze zmęczone oddziały zaprzestały ataków i przygotowywały się do odpoczynku. Wyczuwało się także, iż również przeciwnik osłabł, chociaż nie został jeszcze ostatecznie złamany. Jednak główną przeszkodą dla nacierających okazały się pociągi pancerne oraz ich silny ogień z karabinów maszynowych i z artylerii. Manewrując oraz ukrywając się w zagłębieniach terenu były one praktycznie nieuchwytne. Stało się więc jasne, że jedynie po zniszczeniu pociągów pancernych Konarmia będzie w stanie odnieść zwycięstwo w bitwie pod Lwowem."

Naturalnie, komandarm troszkę przekoloryzował obraz, uznając iż polskie pociągi pancerne były głównym powodem dla którego Lwów nie został zdobyty przez Konarmię.

Tym niemniej w pogrubionym zdaniu widać wyraźnie nostalgię za niemożnością wykorzystania podległych sobie "broniopojazdow" do wsparcia ofensywy atakujących dywizji.

Było to spowodowane głównie trudnościami technicznymi oraz jak podaje Budionny: "gdyż torowiska na prawym brzegu Bugu okazały się już nie naszymi [czyli o węższym, europejskim rozstawie szyn], a czasu na ich przekucie nie było."

Waszym zdaniem pociągi pancerne stanowiły solidną ostoję ataku/obrony/zaopatrzenia w działaniach 1920 roku na froncie Polskim?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.